И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Со години за натпреварите на фудбалската репрезентација на Македонија во продажба излегуваат грди карти без душа, без ништо што ја идентификува репрезентација и речиси црно-бели. Македонските навивачи купуваат едни од најнеубавите фудбалски карти во Европа, за што потврдуваат и колекционерите на овие вредни парчиња хартија.

Во понеделникот беа пуштени во продажба картите за натпреварот Македонија - Англија (20 ноември, 20:45). Од утрината се создадоа редици пред продажните места каде љубопитните фудбалски фанови чекаа за да дојдат до тоа толку посакувано парче хартија.

А, тоа парче, исто како и за натпреварите изминативе години. Грдо и никакво, речиси црно-бело.

Еве како изгледа картата за Македонија - Англија:

Фото: Анѓел Јанков (претседател на ФК Слободен Аеродром)

Кратата не изгледа поразлично од картите за претходните натпревари, освен името на противникот и датумот. Има и мапа на стадионот која ни со лупа не можете да ја прочитате.

Еве како изгледаа картите изминативе години:

(Фотографиите се од приватната колекција на авторот на текстот.)

Македонија - Италија 2023
Македонија - Украина 2023
Македонија - Финска 2023
Македонија - Италија 2017
Македонија - Албанија 2017
Македонија - Шпанија 2017

Тоа се карти од 2023 и од 2017 година.

Но, ваквите карти не се само за фудбалските натпревари за репрезентацијата. Картите и за другите настани не се воопшто поинакви.

Еве на пример како изгледа картата за музичкиот фестивал Таксират 2023:

Ајде да ги споредиме картите од натпреварите против Италија во 2017 и 2023 година за да видиме што се променило за цели 6 години!

Италија 2017

Италија 2023

Па, логото на Италија е различно оти скоро го сменија.

Колекционерот на карти од Тетово, Павле Симовски, инаку спортски новинар и голем фан на македонската фудбалска репрезентација, често разменува карти со странски колекционери. (На стана 3 е дел од неговата колекција.) Според него, странските колекционери имаат многу ниско мислење за македонските карти.

„Странските колекционери велат дека картите ни се мизерни, дека ние и Албанија имаме најгрди карти во цела Европа. Албанските карти во последно време ги користи и Косово, па и тие се во овој кош. Македонија дефинитивно изминативе години ги има најгрдите карти во Европа, а сигурно и пошироко“, разочарано вели Павле кога го замоливме за коментар. 

Што вели ФФМ?

Фудбалската федерација на Македонија одамна не ги печати картите во своја режија, туку ангажира фирма за оваа намена. И тука лежи проблемот - затоа картите се бездушни, исти како за концерти и разни други настани.

Се јавивме во ФФМ за да ги прашаме до кога им е договорот со MKTickets, фирмата која ги издава картите, за да знаеме кога ќе ги откачат и кога македонските навивачи (и странските!) конечно можеби ќе добиваат карти што личат на нешто. Но, не ни дадоа конкретен одговор.

Од ФФМ ни кажаа дека MKTickets имале специјална хартија набавена од Хрватска на која ги печателе картите и која била со заштита од фалсификување и дека до трошење на големите залихи немало да има нови карти. Тоа секако не е никакво оправдување за крајно лошиот изглед.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Теми и коментари

И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Read more

И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Read more

И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Read more

Колку државата може да ја заштити жената од родово-базирано насилство во Македонија?

Read more
 

Ново

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • filter

10 декември 1868, во Лондон проработел првиот семафор

Читај повеќе