СЕРИЈА А 2020/21

Ибра со 39 години и 14 дена е најстариот стрелец на миланското дерби

Напаѓачот на Милан Златан Ибрахимовиќ постигна два гола по само 16 минути на натпреварот од 4. коло во Серија А со градскиот ривал Интер.

Швеѓанецот стана најстариот играч кој погодил во Дерби дела Мадонина . Денеска тој има 39 години и 14 дена.

Претходниот рекорд го држеше Нилс Лидхолм исто така од Милан, кој постигна гол во 1961 година. Шведскиот играч за врска тогаш имаше 38 години 5 месеци и 18 дена.

URL

Ибрахимовиќ денеска го игра својот прв натпревар, откако го прележа коронавирусот. Натпреварот уште се игра и резултатот е 1:2 за Милан.

Ибрахимовиќ постигна пет гола на три натпревари на почетокот на сезоната во Серија А.

URL
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Фудбал

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Read more

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Read more

Додека Пандев и соиграчите се мачеа, резервите си играа на смартфоните

Read more

Заврши авантурата на Патрик Виера во Ница

Read more

Спорт

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Читај повеќе

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Читај повеќе

Додека Пандев и соиграчите се мачеа, резервите си играа на смартфоните

Читај повеќе

Заврши авантурата на Патрик Виера во Ница

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан: Умирав среде пламенот, но ќе возам на последното ГП

Читај повеќе

Левандовски за откажувањето на Златна топка: Многумина знаат дека ја имав најдобрата сезона

Читај повеќе

Данците се откажаа, двата квалификациски турнира ќе бидат во Скопје

Читај повеќе

Мурињо објасни зошто Тотенхем се мачи

Читај повеќе

Меси ќе потпише за ПСЖ, тврди француски новинар

Читај повеќе