Идеална за урбаната џунгла: Електрична Toyota помала и од Smart

Јапонскиот производител Toyota го претстави малиот градски електричен автомобил C+pod, кој е пократок од 2,5 метри.

Акио Тојода можеби не е за забрзан пат кон електрична мобилност, но како претседател на еден од најголемите светски производители на автомобили, тој е свесен за потребата неговата компанија да остане конкурентна на пазарот.

Toyota C+pod припаѓа на сегментот на микроавтомобили кои се широко користени во Јапонија како превозно средство во пренатрупаните урбани средини. Со нив лесно се маневрира во урбаната џунгла и низ тесни улички, а зафаќаат многу малку простор за паркирање.

Со должина од 2.490 мм, ширина од само 1.290 мм и висина од 1.550 мм, C+pod е помал од електричниот Smart ForTwo EQ.

Надворешните панели се изработени од пластика, со цел да се заштеди на тежина, па затоа автомобилот тежи само 690 килограми и покрај погонските батерии.

C+pod е дизајниран за најмногу двајца патници, а просторот за багаж зад седиштата е доволен да ги оставите купените намирници од супермаркет.

Автомобилот користи електричен мотор од 12,3 КС (9,2 kW) и максимален вртежен момент од 56 Nm, а електричната енергија се складира во батерија со капацитет од 9,06 kWh.

Toyota наведува дека автомобилот може да помине до 150 километри со полна батерија, а максималната брзина е 60 километри на час.

Почетната цена на јапонскиот пазар е 1.650.000 јени, или околу 13.000 евра.

За да ја погледнете Toyota C+pod од сите агли, КЛИКНЕТЕ КОН ГАЛЕРИЈАТА.

Remote video URL
реклама

Авто новости

Honda го претстави новиот HR-V

Read more

Како ќе изгледа новата Škoda Fabia?

Read more

Volkswagen го претстави Talagon – најголемиот SUV досега

Read more

Ова е освежениот Volkswagen Polo

Read more
 

Автомобили

  • filter

Honda го претстави новиот HR-V

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новата Škoda Fabia?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави Talagon – најголемиот SUV досега

Читај повеќе
  • filter

Ова е освежениот Volkswagen Polo

Читај повеќе
  • filter

Hongqi S9 – хиперавтомобил кој развива 1.400 коњски сили

Читај повеќе
  • play_arrow

Volkswagen ID.4 е Светски aвтомобил на годината

Читај повеќе

Освежениот Volkswagen Polo ќе дебитира на 22 април

Читај повеќе

Matchbox најави колички засновани на вистински електромобили

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Audi го претстави електричниот A6 e-tron

Читај повеќе