Идеја за десерт: Колач со јаболка без шеќер

Во овој колач лесно ќе уживате, а добро оди и низ шолја кафе, особено ако го пиете без шеќер.

Веќе знаете дека колачите со јаболка брзо се подготвуваат и дека не постои торта со ова овошје што не е вкусна. А, пак доколку јаболката се слатки, нема да ви треба ни шеќер. За рецептот подолу ви требаат само 5 состојки, а вкусот ќе ве воодушеви.

Потребни состојки:

  • 300 гр урда
  • прстофат сол
  • 1 јајце
  • 2 јаболка
  • 4 лажици брашно

Подготовка:

Урдата издробете ја со вилушка, а потоа додадете малку сол и едно јајце. Измешајте и додадете брашно. Плехот покријте го со хартија за печење, па истурете ја смесата и израмнете ја. Јаболката исчистете ги и исечкајте ги на коцки. Наредете ги над смесата. Се пече во загреана рерна на 180 степени Целзиусови околу 35-40 минути. По желба посипете со цимет пред сервирање.

Доколку набавувате јаболка од проверен одгледувач кој не ги прска со хемикалии, можете да ги употребите без да ги лупите. Во спротивно, пожелно е да ги излупите.

Remote video URL
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Рецепти

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Read more
Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Храна за слабеење: Шест рецепти за појадок со малку јаглехидрати

Read more

Готвачите сметаат дека треба да се избегнува еден вид плескавица

Read more

Рецепт на денот: Пилешки гради во сос од вино

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе