Идеја за десерт: Штрудла со вишни и со бадеми

Дознајте како да направите вкусна и освежителна штрудла со вишни и со бадеми.

Потребни состојки:

-700 г вишни

-8 кори за пита

-1 лажичка цимет

-100 г мелени бадеми

-100 г шеќер

-100 мл масло

-100 мл млеко

Начин на подготовка:

Подгответе околу 700 г исчистени вишни, ставете ги во сад и додадете ги шеќерот, циметот и бадемите, па измешајте добро.

Одделно измешајте ги маслото и млекото. Земете две кори и горната премачкајте ја со мешавината од млеко и масло, распоредете по неа неколку лажици вишни, виткајте како ролат и ставете во плех премачкан со масло.

На истиот начин подгответе ги сите кори. Откако ќе ги наредите истурете го остатокот од смесата врз корите и ставете да се пече во загреана рерна, на 180 степени.

Печете околу половина час до 40 минути, додека не добие златножолта боја.

Оладената штрудла посипете ја со шеќер во прав.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Read more

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Пилешка крем супа со лимон

Read more

Десерт на денот: Пита со кајсии

Read more
 

Магазин

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе