Идеја за ручек: Пикантен спанаќ со печурки

Одличен предлог за ручек за кој се потребни само 15 минути. Во печурките додадете спанаќ и направете вкусно јадење.

Спанаќот можете да го послужите како прилог, да го додадете во пити, но и да направите едноставни јадења од него. Едно од нив е ова со печурки, а лутата пиперка додава пикантност. Многу лесно се подготвува - потребни се околу 15 минути, а вкусот е фантастичен. Доколку сакате јадења со спанаќ, нема да погрешите.

Потребни состојки:

 • 300 гр спанаќ
 • 300-400 гр печурки
 • 4-5 чешниња лук
 • 1 лута пиперка
 • 2 лажици балсамико оцет
 • 2 лажици путер
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Во загреана тава растопете го путерот, кога ќе се растопи пропржете ги сечканите печурки додека малку не омекнат и да го испуштат нивниот сок. Додадете толчено лукче и рендана лута пиперка, па динстајте уште неколку минути. Зачинете со сол и бибер, а потоа истурете го балсамико оцетот. Потоа промешајте, па се додадете го измиениот спанаќ. Гответе само неколку минути (околу 5) и тргнете го од шпоретот. Бон апетит!

Remote video URL
Тагови
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Рецепти

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Read more

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more

Рецепт на денот: Виенски шницли со помфрит и холандски сос

Read more

Брз и вкусен рецепт за аспарагус со лук и лимон

Read more
 

Магазин

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
 • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
 • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Читај повеќе

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Читај повеќе

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Читај повеќе

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Читај повеќе
 • play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Читај повеќе

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Читај повеќе