Идеја за ручек: Запечени шпагети со месо и доматно пире

Потребни ви се само 20 минути да го подготвите овој лесен и вкусен ручек.

Состојки:

450 гр. шпагети

Две лажици маслиново масло

Една главица кромид

Две чешниња лук

450 гр. мелено говедско месо

Малку сол и бибер

700 гр. пире од домати

Малку босилек

100 гр. моцарела

40 гр. пармезан

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени и намачкајте го тавчето со путер.

Сварете ги шпагетите според упатството на пакувањето, исцедете ги и оставете ги на страна.

Во меѓувреме, во голема тава сипете маслиново масло и стоплете го. Додајте исецкан кромид и пржете околу пет минути. Потоа, додајте лук и пржете уште една минута. Додајте го месото, посолете и додајте бибер. Пржете осум минути додека месото да стане кафеаво. Исцедете го остатокот од маслото, па во тавата додајте доматно пире и босилек, промешајте и оставете да се крцкаат десет минути на намалена температура.

Додајте уште малку сол и бибер по вкус. Додајте ги шпагетите, промешајте да се соединат со смесата и префрлете ги во тавчето. Одозгора ставете рендана моцарела и пармезан. Печете околу 20 минути.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Запечени тиквички со мелено месо и моцарела

Read more

Како да направите кајгана како професионалец?

Read more

Идеја за десерт: Лава колач

Read more

Рецепт на денот: Запечени тортиљи со пилешко

Read more
 

Магазин

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Читај повеќе

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Читај повеќе

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Читај повеќе

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Читај повеќе

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Читај повеќе

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Читај повеќе