Идеја за свечен ручек: Роловано свинско со смокви

Овој рецепт лесно се подготвува а јадењето е готово за најмногу еден час. Превкусно свинско месо со неодолив вкус на смокви за необична и посебна арома.

Потребни состојки:
  • 1 кг свински шницли
  • 200 гр сланина
  • 200 гр суви смокви
  • 200 гр кашкавал
  • сенф
  • сол
Подготовка:

Свинските шницли истенчете ги со толчник за месо, посолете ги, премачкајте ги со сенф, па посипете ги со сечканите смокви и ренданиот кашкавал. Секоја шницла завиткајте ја во сланина, ставете ги во плех на кој претходно сте ставиле хартија за печење и печете на 220°C околу половина час, но повремено вртете ги за убаво да се заруменат од двете страни.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Рецепти

Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Read more

Предлог за десерт: Чоколаден сутлијач

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со панцета и со шампињони

Read more

Цел живот погрешно пржите колбаси

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
  • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе