Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари за еколошко решение

Шефот на Tesla Motors, Илон Маск, вчера на Twitter вети награда од 100 милиони долари за развој на најдобрата технологија за ловење емисии на јаглерод диоксид.

Ловењето на штетните гасови кои предизвикуваат ефект на стаклена градина станува критичен дел од многу планови во борбата против климатските промени, но до денес е направен многу мал напредок во таа технологија, при што напорите се насочени кон намалување на емисиите наместо отстранување на јаглерод диоксид.

Меѓународната агенција за енергетика (IEA) кон крајот на минатата година соопшти дека е потребно нагло зголемување на примената на технологија во ловењето на јаглерод диоксидот, доколку земјите сакаат да ги постигнат целите за намалување на нето емисиите на нула.

„Давам награда од 100 милиони долари за најдобра технологија за ловење јаглерод диоксид“, напиша Маск на Twitter, проследен со уште еден твит во кој вети повеќе детали следната недела.

URL

Маск денес управува со некои од најфутуристичките компании во светот. Покрај Tesla, тој ја води и SpaceX, како и Neuralink, стартап што го поврзува мозокот со компјутерите.

Американскиот претседател Џо Бајден вети дека ќе го забрза развојот на технологијата за ловење јаглерод диоксид како дел од неговиот сеопфатен план за борба против климатските промени.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Вести

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Read more

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Read more

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Read more

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi K40, K40 Pro и K40 Pro+

Читај повеќе

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Читај повеќе

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Читај повеќе

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Читај повеќе

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Читај повеќе

PlayStation 5 добива нов џојстик

Читај повеќе

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Читај повеќе
  • play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Читај повеќе