Како се креира содржина во поновите верзии на Microsoft Word?

Создавањето Word документ со голем број страници поделени во единици, кои имаат јасно дефинирани наслови и поднаслови, подразбира содржината на страниците да се креира на самиот почеток на документот.

Microsoft Word е еден од најкористените текстуални процесори и обично една од првите програми на оперативниот систем Windows и програмскиот пакет Microsoft Office кој учиме да го користиме кога ќе почнеме посериозно да го користиме компјутерот.

Токму поради ова, често мислиме дека знаеме сѐ за тоа и дека е доволно само да кликнете на иконата W на сина позадина и да започнете. Word, сепак, како и сите други програми за Windows, со текот на времето го промени својот изглед и доби нови опции, иако основните останаа исти.

Сепак, малку покомплексниот распоред бара подобро познавање каде се наоѓа секоја опција, па за побрза и поефикасна работа во Word, не е лошо да знаете како да креирате содржина во Microsoft Word, односно како да ги поставите сите потребни параметри, за да можете да започнете со работа што е можно поскоро.

Создавањето Word документ со голем број страници поделени во единици, кои имаат јасно дефинирани наслови и поднаслови, подразбира дека содржината на страниците треба да се креира на самиот почеток на документот, што ќе служи како навигација за полесно снаоѓање во текстот.

Microsoft Word им дава на корисниците можност автоматски да ја креираат содржината на сите наслови и насловни блокови во документот. Тоа е едноставен процес од неколку чекори, кој вклучува правилно поставување на неколку параметри.

Style и Heading

Насловите и поднасловите на документот мора да бидат означени со Style елементи. Затоа, изберете го секој главен наслов и изберете го стилот Heading 1, а за секој поднаслов Heading 2. Ако сакате да ги разложите поднасловите на помали елементи, користете Heading 3, Heading 4 итн.

Секој Style елемент на текст ќе се примени на текстот што е дефиниран под тој елемент. Тоа значи дека кога ја менувате големината и типот на фонтот, бојата, го ставате текстот во italic... тоа важи и за другите делови од текстот во документот дефинирани со истиот стил.

Односно, можете да изберете поединечни стилови за цитати, фусноти, посебни параграфи, записи... што ќе го направи текстот во Word документот визуелно попривлечен и подинамичен за читање.

Големо олеснување

Кога ќе ги дефинирате сите наслови, поднаслови и делови од текстот со стиловите што ги сакате, на страницата каде што сакате да се најде содржината, во табот со опциите References кликнете на Table of Contents. Најбрзиот начин да креирате содржина е да кликнете на Automatic Table 1.

Можете да ја уредувате креираната содржина, да го промените нејзиниот формат и големината на фонтот. Ако додавате нови наслови и преводи, вратете се на страницата, изберете ја содржината и кликнете на иконата Update Table, која ќе се појави во левиот агол на екранот. Содржината потоа ќе се ажурира со новите податоци.

Remote video URL

За разлика од претходните верзии на MS Word, каде што „рачно“ и „чекор-по-чекор“ креиравте и форматиравте текстуална содржина, создавањето содржина во поновите верзии на програмата е големо олеснување.

Создадената содржина ги следи промените во документот, па кога додавате нови параграфи, нови наслови на секции и поднаслови, променете го бројот на страници и распоредот на содржината на нив, ажурирањето на содржината решава сè со еден клик.

Тагови
реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Софтвер

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Read more

Spotify повторно ги зголемува цените во САД, истото се очекува и на западните пазари

Read more

Ако помине, новата функција е најлошото нешто што Instagram досега го смислил

Read more

Google овозможи едитирање на RCS пораките

Read more
 

Гик

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе