Има ново најопасно превозно средство на улиците

Електричниот скутер е најнебезбедното превозно средство, заклучија научниците по анализата на 36 милиони медицински белешки.

Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија во САД во своето истражување се фокусираа на безбедноста на индивидуалниот транспорт. Тие со компјутерска програма анализирале 36 милиони медицински досиеја од 180 клиники и болници, создадени во периодот од 14 јануари 2014 до 14 мај 2020 година.

Програмата бараше описи на повреди, клучни зборови и „воочи“ нови термини. На крајот, беше можно да се подготви извештај кој не остава сомнеж за тоа кое превозно средство треба да се избере за да стигнете безбедно до вашата дестинација.

Во испитуваниот примерок на медицински установи, евидентирани се 1.354 пријави за повреди здобиени при управување со електричен скутер. Тоа е во просек 115 повреди на милион патувања, но има еден детаљ што вреди да се забележи.

До 2018 година, односно до наглиот раст на популарноста на електричните скутери, просекот на несреќи беше околу 13 годишно. Во 2018 година веќе имало 592 повредени лица, а во 2019 година 672.

Според бројот на несреќи, електричните скутери дури и ги престигнаа мотоциклите (во просек 108 повреди на милион патувања), кои претходно важеа за најопасно превозно средство.

Велосипедот, со 15 повреди на милион патувања, е многу побезбеден. Сепак, неприкосновен лидер во безбедноста во индивидуалниот транспорт е автомобилот - само 8 повреди на милион патувања.

Зошто електричниот скутер е толку опасен?

Како што се наведува, го користат луѓе кои не ги познаваат сообраќајните прописи (во споредба со, да речеме, мотоцикл), а многу од нив дополнително се возат под влијание на разни стимуланси „бидејќи се работи само за скутер“.

Понатаму, многу корисници на електрични скутери немаат вештини што ги дефинираат како возачи. За да возите автомобил, мора да положите возачки испит и да имате минимално знаење за тоа како функционира патниот сообраќај.

Исто така, електричните скутери најчесто се возат без кациги, па ризикот од сериозни повреди во случај на несреќа значително се зголемува.

Покрај тоа, скутерите забрзуваат многу брзо, па дури и оние со ограничена брзина на 25 km/h можат да ве изненадат со своите перформанси.

Малите тркала, возраста на возачот, алкохол, дрога... и несреќите се неизбежни!

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Авто новости

Голем пад на Tesla во САД

Read more

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Read more

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Read more

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more
 

Автомобили

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе
  • filter

Lanzante го претвори Porsche 935 во чудовиште легално за патиштата

Читај повеќе

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе