Имате седечка работа? Вежбајте на столче, 'рбетот ќе ви биде благодарен

А.С.
/ 09.03.2023 / 12:36

Доколку сте „оковани“ за канцелариско столче осум часа, неизбежно е да ви се појават одредени проблеми со 'рбетот.

Многу луѓе имаат седечка работа и не се движат доволно во текот на денот. Ако немате време да вежбате после работа, издвојте време да направите неколку вежби на работното место.

Овие вежби можете да ги правите на работа - додека седите.

Секако, пожелно би било за вашето здравје да го зголемите и бројот на чекори што ги правите во денот, но доколку темпото на живот не ви дозволува, овие вежби се добар начин да го „размрдате“ вашето тело.

Кои се овие вежби и како се изведуваат, погледнете подетално во видеото:

 

@mad_fit FIX YOUR POSTURE! 💁🏼‍♀️ Try these stretches at your desk midway through your work day 👏🏼 Promise you’ll feel better! #fyp #foryou #foryoupage #fy #posture #posturecheck #stretch #stretching #deskstretches #deskstretch ♬ Love Nwantiti (Acoustic Version) - CKay
реклама

Ковачевски падна

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Кога почнува староста?

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Фит

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Read more

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Read more

Каде најчесто грешиме со јадењето протеини?

Read more
 

Магазин

Што никогаш не треба да правите пред секс?

Читај повеќе

Кои проблеми може да бидат рани знаци на автоимуна болест?

Читај повеќе
  • filter

Дизајнирајте го вашиот дом во салоните на Прима

Читај повеќе

Јадете ги често: Тиквичките ги штитат срцето, видот и цревата

Читај повеќе
  • play_arrow

Колумбија го бара „светиот грал“: Праќа експедиција до потонат брод со богатство

Читај повеќе

Дали Камила ја стигна кармата за она што ѝ го направи на Лејди Ди?

Читај повеќе

Што се случува кога пиеме кафе на празен стомак?

Читај повеќе

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Читај повеќе

Аналитичарка на соништа открива што значи кога постојано сонуваме една иста личност

Читај повеќе