Имате седечка работа? Вежбајте на столче, 'рбетот ќе ви биде благодарен

А.С.
/ 09.03.2023 / 12:36

Доколку сте „оковани“ за канцелариско столче осум часа, неизбежно е да ви се појават одредени проблеми со 'рбетот.

Многу луѓе имаат седечка работа и не се движат доволно во текот на денот. Ако немате време да вежбате после работа, издвојте време да направите неколку вежби на работното место.

Овие вежби можете да ги правите на работа - додека седите.

Секако, пожелно би било за вашето здравје да го зголемите и бројот на чекори што ги правите во денот, но доколку темпото на живот не ви дозволува, овие вежби се добар начин да го „размрдате“ вашето тело.

Кои се овие вежби и како се изведуваат, погледнете подетално во видеото:

 

@mad_fit FIX YOUR POSTURE! 💁🏼‍♀️ Try these stretches at your desk midway through your work day 👏🏼 Promise you’ll feel better! #fyp #foryou #foryoupage #fy #posture #posturecheck #stretch #stretching #deskstretches #deskstretch ♬ Love Nwantiti (Acoustic Version) - CKay
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Фит

Враќање во форма: Едноставен тренинг за почетници

Read more

Што се случува во телото ако секој ден јадеме овесна каша?

Read more

Која храна треба да ја одбегнувате ако сакате рамен стомак?

Read more

Какви промени ќе забележите на телото ако почнете да вежбате со тегови?

Read more
 

Магазин

Најлошата првоаприлска шега: Кога Google направи хаос со мејловите

Читај повеќе

Шест заблуди кои ви го уништуваат сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се можните причини за вртоглавица?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се 15-те најбрзи авиони во светот?

Читај повеќе

Љубовен хороскоп за април 2023 година

Читај повеќе

Како да знаете дека ви недостига витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стјуардеса стана интернет сензација откако ослабе 100 килограми

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе

Јадењето навечер дебелее: Мит или вистина?

Читај повеќе