ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Инфантино: СП во Катар ќе биде како Дизниленд

Претседателот на ФИФА Џани Инфантино изјави оти со оптимизам гледа на Светското фудбалско првенство кое идната година ќе се одржи во Катар.

Првиот човек на светската фудбалска организација истакна дека следниот Мундијал ќе биде поразличен од сите претходни.

„Пред нас се сега 13 месеци до следниот Мундијал во Катар. Тој ќе биде многу поразличен од сите досега па дури и уникатен бидејќи сите стадиони ќе бидат многу блиску еден до друг на површина од вкупно 50 километри. За љубителите на фудбалот тоа ќе биде како дете во Дизниленд, бидејќи на едно место добивате сè што е најдобро, прекрасна атмосфера, одличен амбиент. Фудбалот е славје, радост, страст. Сигурен сум дека ова ќе биде фантастичен Мундијал“, изјави Инфантино.

Мундијалот во Катар, кој последен пат ќе се одржи според форматот со 32 репрезентации, (од Мундијалот 2026 ќе учествуваат 48) е на програмата од 21 ноември до 18 декември 2022 година.

реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Read more

Фудбал

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Read more

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Read more

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Read more
 

Спорт

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси за бразилскиот судија: Секогаш ни прави вака, како да е намерно

Читај повеќе

Мекгрегор објави навреди кон Хабиб, па го избриша твитот

Читај повеќе

Приведен сопругот на убиената атлетичарка Тироп

Читај повеќе