Instagram добива нова функција

Meta секојдневно ги надградува своите апликации со нови функции и функции. Една од нив наскоро доаѓа на Instagram.

Instagram развива нова функција наречена Latest Shares за да го поедностави процесот на наоѓање и повторно споделување на Reels кои претходно биле испратени до пријателите во директни пораки (DM).

Оваа информација првично беше објавена на Twitter, за подоцна да биде потврдена од портпаролот на Meta за TechCrunch.

Фотографија споделена на Twitter профилот Dijital Aglar покажува дека функцијата Latest Shares се појавува на врвот на директните пораки. Според извештајот на TechCrunch, во кој е цитирана Meta, краткото видео кое е споделено повеќе пати ќе се појави само еднаш, со аватарот на последниот примач.

URL

Она што засега останува нејасно е дали функцијата Latest Shares ќе вклучува објави што не се на Reels. Сè уште нема информации кога оваа функција ќе биде достапна за повеќе корисници на Instagram, бидејќи моментално е достапна само за мал број тестери.

Instagram сè повеќе се фокусира на кратки видеа (Reels), во обид да се натпреварува со TikTok.

Неодамна беше откриено дека компанијата ќе објави и функција Quiet mode, која има за цел да им помогне на корисниците да се одморат од апликацијата. Оваа функција, кога ќе се активира, ќе ги „замолчи“ дојдовните известувања и ќе ги извести вашите следбеници дека моментално сте неактивни на апликацијата.

Овој потег доаѓа откако Instagram се најде на удар на пратениците загрижени за потенцијалната штета што социјалните медиуми можат да ја имаат врз животите на луѓето, особено младите. Целта на Quiet mode не е само да ги принуди корисниците да се одморат од апликацијата, туку и да се фокусираат на реалниот свет и луѓето околу нив.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more

Интернет

Готово е: Од денеска само X

Read more

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Read more

TikTok ја тужи Белата куќа: Си го кршат сопствениот устав, ќе замолкнат 170 милиони Американци

Read more

Блокирањето на X платформата веќе не е исто

Read more
 

Гик

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе
  • play_arrow

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Читај повеќе

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Читај повеќе

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Читај повеќе

Никола Тодороски: „Наша гордост. Наша одговорност“ ми отвори нова перспектива колку може позитивно да се влијае

Читај повеќе

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Читај повеќе