Иран отвори „I can't breathe“ изложба

Во главниот град на Иран деновиве беше отворена изложба посветена на полициската бруталност во САД.

Како голем непријател на САД, официјален Техеран не чекаше многу за да му зададе удар на Вашингтон. Ја искористи ситуацијата со демонстрациите во САД по повод убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полициски службеник за да го пецне преку уметност.

Изложбата насловена „I can't breathe“ (Не можам да дишам) според зборовите кои Флојд му ги упатува на полицаецот во видеото од настанот, се наоѓа во галеријата „Аали“ во Техеран.

Remote video URL

Изложени  се вкупно 72 уметнички дела од 45 различни карикатуристи. На изложбата не учествуваат само домашни уметници, напротив, интересот бил голем, па се правиле и од 26 странски плус Иран.

 

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Чек дис аут

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Read more

Уапсена египетска инфлуенсерка поради фотосесија во Гиза

Read more

Кое куче е најпаметно?

Read more

Рециклирај и нахрани улично куче или маче

Read more

Магазин

Најлесно се вљубуваме во овие 4 хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Читај повеќе

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Читај повеќе
  • filter

Уапсена египетска инфлуенсерка поради фотосесија во Гиза

Читај повеќе

Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое куче е најпаметно?

Читај повеќе

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Читај повеќе

Италија даде упатства за домашно лекување на КОВИД пациенти

Читај повеќе

Рецепт на денот: Паста со четири вида сирење

Читај повеќе