САД Иран

Иран: Ако нашата мирољубива нуклеарна програма се смени, ќе биде по вина на други

Нуклеарната програма на Иран е мирољубива и може да стане опасна само по вина на други земји, информираа од оваа азиска земја.
Read more

Иран без проблем дневно произведува пола кило збогатен ураниум

Иранскиот директор за атомска енергија вели дека земјата е подготвена да ја прекине својата програма за производство на збогатен ураниум, но само доколку САД се вратат назад на нуклеарниот договор од 2015 година.
Read more

Светот во 2020: Односите помеѓу Иран и САД затегнати до точка на пукање

Почетокот на 2021 година и инагурацијата на новиот америкаснки претседател Џо Бајден за иранските власти претставува нова надеж за подобрување на односите помеѓу Техеран и Вашингтон.
Read more
play_arrow

Ќерката на убиениот генерал Солејмани: Трамп и Бајден се исти

Ќерката на убиениот ирански генерал Касем Солејмани во интервју за Russia Today изјави дерка нема никаква разлика помеѓу стариот и новиот претседател на САД бидејќи двајцата имаат една иста агенда.
Read more

Бајден најави нови преговори со Иран

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден во интервју за The New York Times денеска изјави дека сака брзи нови преговори со Иран, но со консултации со сојузниците на САД по повторното придружување на Меѓународниот договор за иранскат
Read more

Хамнеи: Сеедно е за Иран дали ќе биде Трамп или Бајден

Иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека изборите во САД нема да ја променат политиката на Техеран кон Вашингтон.
Read more

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори во САД

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори во Соединетите Американски Држави, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека Техеран е одговорен за испраќање заканувачки електронски пораки
Read more

Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска ги обвини САД за „дивјаштво“ откако Вашингтон неделава на Техеран му воведе нови економски санкции.
Read more
play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Историското примирје на Израел со Обединетите Арапски Емирати одекна како земјотрес во мислиманскиот свет, а набрзо потоа следуваше и примирје со Бахреин.
Read more

САД запленија иранска нафта на пат кон Венецуела

Американските власти соопштија дека заплениле околу 1,1 милиони барели нафта од четири пловни објекти што Иранците планирале да ги испорачаат во Венецуела.
Read more

Иран: Треба да се формира клуб на држави погодени од санкциите на САД

Земјите кои биле под најголем протисок од санкциите на Вашингтон треба да се обединат во заедничка борба против политиката на САД, изјави иранскиот амбасадор во Москва, Казем Џалали.
Read more
filter

3 јули 1988, американски брод по грешка соборил ирански патнички авион

Во Персискиот Залив, американскиот крузер Vincennes по грешка соборил ирански патнички авион мислејќи дека е непријателски воен авион кој се подготвува за напад. Загинале сите 290 луѓе во авионот.
Read more
реклама

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Невиден масакр: 79 затвореници убиени во три еквадорски затвори, некои обезглавени

Read more

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Read more