Исфрлањето на глутенот од исхраната не е за секого безопасно

Сè попопуларно е исфрлањето на глутенот од исхраната, но луѓето не се свесни дека со овој чекор си го загрозуваат сопственото здравје.

Глутенот е протеин кој се наоѓа во пченицата и други сродни житарки, а блага интолеранција на оваа супстанца имаат многумина. Во најголем дел случаи се работи за толку блага интолеранција, што е дури и неприметлива, но постојат случаи на сериозна интолеранција како што е Целијакијата, вид на автоимуно пореметување.

Во случаи на дијагностицирана интолеранција на глутен, позната како Целијакија или Целијачна болест, намирниците кои го содржат овој протеин се исфрлаат од исхраната, а тоа се прави исклучиво со препорака и надзор на лекар. Сепак, во последниве години, сè повеќе луѓе одлучуваат да го исфрлат глутенот од нивната исхрана, бидејќи тоа стана некако модерно, или, пак, сметаат дека тоа ќе им помогне да ослабат.

Сепак, она што не го знаат е дека исфрлањето на глутенот од исхраната без медицинска причина всушност има многу лошо влијание врз организмот.

Дебелеење или слабеење

Ако престанете да внесувате глутен, може да се појави недостаток на некои важни хранливи материи како резултат на лоша апсорпција на витамини и минерали, како што се калциум, фолати, железо, витамин Д. Во случај тоа да трае подолг временски период, може да дојде до проблем со апсорпцијата на јаглените хидрати и маснотиите, што доведува до слабеење.

Од друга страна, некои можат да да се здебелат. Едно истражување од 2010 година покажа дека исхраната без глутен им помага на луѓето кои имаат Целијачна болест да ја нормализираат телесната тежина, односно на оние кои имаат прекумерна тежина да ослабат, и на оние кои се премногу слаби за да добијат тежина.

Но, сè зависи од тоа која храна без глутен ја јадете, затоа немојте да мислите дека само исфрлањето на глутен (без медицинска причина) може да ви помогне да ослабете.

Запек

Исфрлањето на овој протеин од вашата исхрана значи дека веќе не јадете производи од цели зрна, кои обично имаат најмногу хранливи влакна. А бидејќи храната без глутен не содржи толку многу влакна, може да се појави запек.

Недостаток на витамини и минерали

Во случаи кога глутенот се исфрла од исхраната, а нема интолеранција на овој протеин, може да се појави недостаток на витамин Б, железо и други макронутриенти кои обично се наоѓаат во житарките.

Безглутенската исхрана во случаи кога е медицински оправдана не е опасна затоа што се спроведува под надзор и според препораките на експертите, кои знаат која храна треба да се јаде повеќе за да се избегне недостаток на важни хранливи материи и витамини во телото. Од друга страна, кога ќе го направите тоа сами, лесно можете да си создадете проблем кој лошо ќе се одрази врз варењето и здравјето.

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Здравје

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Read more

Знаци кои откриваат дека ви е потребен одмор

Read more

Како треба да се однесуваат невакцинираните кога ќе се укине мерката за носење маски?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе