Кошарка

Историска победа: Торонто го порази Голден Стејт и за прв пат стана првак во НБА

14. јуни 2019 - 9:17 | А.С.

Со победа над Голден Стејт Вориорс во шестиот натпревар од финалето (вкупно 4:2), Торонто Рапторс си ја осигураа првата титула на прваци во НБА лигата во историјата.

Натпреварот беше многу интересен, првата четвртина целосно им припаѓаше на Рапторс со резултат од 33:32, а подобри беа и во вториот период (27:25), па на полувреме имаа предност со 60:57.

Во третиот период Вориорс успеаја да направат пресврт со 31 поен, пет повеќе од Рапторс и во последниот период влегоа со предност од 88:86.

Сепак, во завршницата подобро се снајде екипата на Торонто која постигна нови 28 поени, додека Голден Стејт застана на 22, а таа разлика во поени значеше пресврт и победа за Рапторс со конечен резултат од 114:110 за прва титула НБА прваци во нивната историја.

Коментирај