Истражна постапка за едно лице од Здуње осомничено за убиство

Основното јавно обвинителство Гостивар, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 55 годишно лице од село Здуње, за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Убиство.

На 30 јули, по вербална расправија меѓу две семејства на терасата на пекарница во Гостивар, настанала физичка пресметка, во која осомничениот извадил нож и лишил од живот едно лице, нанесувајќи му убод во левиот бут. Убодната рана резултирала со обилно крварење кај оштетениот и тој починал, информираат од ОЈО Гостивар.

Оттаму велат дека надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка доставил предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице, оценувајќи дека постои опасност од бегство, можност за влијание врз сведоците и можност да го повтори делото.​

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Хроника

Предложен притвор за осомничен за семејно насилство: Се заканувал дека ќе го убие целото семејство

Read more

Возач загина во сообраќајка кај Кичево

Read more

Почина жена од Неготино претепана од партнерот, тој ќе биде гонет за потешко кривично дело

Read more

Осуденик избоден со остар предмет во Затворот Идризово

Read more
 

Вести

Предложен притвор за осомничен за семејно насилство: Се заканувал дека ќе го убие целото семејство

Читај повеќе

Британските туристи во Шпанија ќе се „испечат“, предупредува шефот за туризам

Читај повеќе

Возач загина во сообраќајка кај Кичево

Читај повеќе

Под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“ ќе се одржат 61 Струшки вечери на поезијата

Читај повеќе

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Читај повеќе

Шефот на ОН: Повторно ни се заканува нуклеарен конфликт

Читај повеќе

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Читај повеќе

21 година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Читај повеќе

На „Табановце“ се чека околу еден час, на „Богородица“ од 30 минути до еден час

Читај повеќе