ОН истражува 35 сајбер напади на Северна Кореја врз 17 земји од светот

Њујорк, 13 август 2019 (МИА) – Експерти на ОН соопштија дека истражуваат најмалку 35 случаи на сајбер напади на Северна Кореја врз 17 земји од светот, што за цел имале незаконско собирање пари за нејзината нуклеарна програма, пишува турскиот весник Sabah.

Минатата недела светските агенции информираа дека Северна Кореја незаконски дошла до „две милијарди долари“ од своите сѐ подобро обмислени и реализирани сајбер активности врз финансиски институции и берзи за крипто валута.

Опширниот извештај на ОН открива дека Јужна Кореја била најмногу засегната, бидејќи дури 10 пати била жртва на вакви сајбер напади, следена од Индија со три и Бангладеш и Чиле со по два напада.

По еден сајбер напад претрпеле 13 држави: Костарика, Гамбија, Гватемала, Кувајт, Либерија, Малезија, Малта, Нигерија, Полска, Словенија, Јужна Африка, Тунис и Виетнам, се наведува во извештајот на ОН.

реклама

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Свет

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

Детето од Чернобил ќе го собори последниот европски диктатор: Која е Светлана Тихановскаја?

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Протестите во Чикаго се претворија во масовна пљачка, уапсени над 100 лица

Read more

Вести

Денеска 141 случај на COVID-19, ја надминавме бројката од 12.000 заразени

Читај повеќе

МЗ: Ниту еден од патниците од авионот за Финска немал решение за изолација

Читај повеќе

Лукаревска и Костовски станаа пратеници, не се веќе директори на УЈП и на Службен весник

Читај повеќе

Родители преку онлајн петиција бараат далечинска настава

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Читај повеќе

Од утре претежно сончево со дожд и грмежи попладне

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести и МОН го одложија за утре состанокот за протоколите за наставата

Читај повеќе
  • filter

Детето од Чернобил ќе го собори последниот европски диктатор: Која е Светлана Тихановскаја?

Читај повеќе

Рибар се удави во Вардар кај Миравци

Читај повеќе