Италијанците да позавидат: Ражничи од макарони со вкус на пица

Овој рецепт за паста со состојки од италијанската кујна всушност не е италијански, но е навистина вкусен.

Ражничите се јадење кое скоро секој го сака. Брзо се подготвуваат, најчесто на стапчињата се реди само месо, но има и такво со зеленчуци помеѓу мевцата. Овој пат треба да нанижете макарони натопени во пица сос.

Се подготвуваат навистина брзо, буквално и дете може да ги направи, а толку се добри што дури и Италијанците, кои се мајстори за сите јадења од тестенини, ќе позавидат на овој рецепт.

Потребни состојки:

  • 250 гр макарони
  • 200-300 гр кашкавал
  • 2-3 виршли
  • 40 гр маслинки (без семки)
  • 5 лажици доматен сос
  • босилок
  • 100 гр пченка (од конзерва)
  • 6 дрвени стапчиња за ражничи
  • маслиново масло

Подготовка:

Сипајте вода во тенџере и ставете на рингла да се загрее. Кога водата ќе проврие додадете ги тестенините и намалете ја температурата. Добро измешајте, па варете отприлика 7-8 минути. Сварените тестенини исцедете ги. Потоа нанижете ги на дрвените стапчиња (по 15-16 макарони на стапче). Тавчето обложете го со хартија за печење, намачкајте малку маслиново масло и на него наредете ги ражничите. Макароните обилно премачкајте ги со доматен сос, а над него наредете кашкавал. Виршлите излупете ги (доколку имаат кеса) и исечкајте ги на крукчиња, а потоа наредете ги над кашкавалот, исто како и маслинките исечкани на тркалца. На крај фрлете по некое зрно пченка, а по желба додадете уште рендан кашкавал. Рерната загрејте ја на 180°C и печете по 10-15 минути додека не добијат златна боја. Готовите ражничи извадете ги од рерна, украсете со свеж босилок и послужете додека се топли.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе