Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Електричниот автомобил Aviar R67 доаѓа од Русија.

Како што најави руската компанија Aviar Motors уште во 2018 година, доаѓа електричниот модел кој ќе биде електрифицирана верзија на Ford Mustang Setback.

Од досега достапните фотографии може да се види дека естетиката е во ретро фазон, а погонот е современ – електричен. Автомобилот ќе ја користи истата платформа како Tesla Model S, како и батерии на Tesla од 100 kWh и два електромотори од 840 коњски сили и максимален вртежен момент од 965 Nm.

Од 0 до 100 км/ч забрзува за само 2,2 секунди, а најголема брзина што може да ја развие е 250 км/ч. Со едно полнење на батериите може да помине 507 километри.

Автомобилот ќе има каросерија од лесни композитни материјали, елементи од карбонски влакна, како и модерен ентериер со дигитални инструменти и голем централно поставен екран на допир.

Remote video URL

Не се знае точно која ќе биде цената на Aviar R67, но претходно се спомнуваше сума од 440.000 евра.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Авто новости

Ford има одговор за Model Y на Tesla

Read more

Автопилотот на Tesla „киксна“ на европскиот тест за безбедност

Read more

Audi: Иднината е во ставот

Read more

Поглед во новиот кабриолет на BMW

Read more

Автомобили

  • filter

Ford има одговор за Model Y на Tesla

Читај повеќе
  • play_arrow

Автопилотот на Tesla „киксна“ на европскиот тест за безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi: Иднината е во ставот

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот кабриолет на BMW

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави i20 N Line - компактен автомобил со одличен дизајн

Читај повеќе
  • play_arrow

Креш тест еволуција: Безбедноста на атомобилите некогаш и сега

Читај повеќе
  • filter

Dacia го претстави новиот Sandero од третата генерација

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi S8 или Bentley Flying Spur: Кој е побрз?

Читај повеќе

Германците рушат митови: Поевтино е да возите на струја или на дизел?

Читај повеќе