ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Листата на ОН за најнаселени градови во светот за тековнава година не претрпе многу промени во однос на ланската - и натаму доминираат оние во Азија.

Според последниот извештај спроведен од Отсекот за население на Одделот за економски и социјални прашања на Обединетите нации, се проценува дека половина од светското население моментално живее концентрирано во градовите. Оваа организација со децении објавува ревидирани резултати и проекции за главните урбани и рурални агломерации на сите земји во светот со цел да се направат годишни проценки за географскиот раст на градовите, како и за бројот на жители што живеат во нив.

Оваа 2023 година, листата на најнаселени земји изгледа слично на оние од претходните години, со мала промена во положбата и бројот на жители. Токио успева да го задржи статусот на најголем и најнаселен град во светот, со 37 милиони жители, додека Делхи и Шангај го следат на втората и третата позиција.

Иако текстот подолу ги содржи првите 10 на светската ранг-листа, тој е составен од Чунгкинг во Кина, Карачи во Пакистан, Истанбул во Турција, Киншаса во Република Конго, Лагос во Нигерија, Буенос Аирес во Аргентина, Калкута во Индија, Манила на Филипините, како и Тијанџин и Гуангжу во Кина.

10. Осака - Јапонија

Население во 2023 година: 19.013.434 жители

Население во 2022 година: 19.059.856 жители

9. Мумбај - Индија

Население: 2023 година: 21.296.516 жители

Население: 2022 година: 20.961.472 жители

8. Пекинг - Кина

Население: 2023 година: 21.296.516 жители

Население: 2022 година: 20.961.472 жители

7. Каиро - Египет

Население во 2023 година: 22.183.200 жители

Население: 2022 година: 21.750.020 жители

6. Мексико Сити - Мексико

Население во 2023 година: 22.281.442 жители

Население во 2022 година: 22.085.140 жители

5. Саун Пауло - Бразил

Население 2023 година: 22.619.736 жители

Население во 2022 година: 22.429.800 жители

4. Дака - Бангладеш

Население во 2023 година: 23.209.616 жители

Население 2022 година: 22.478.116 жители

3. Шангај - Кина

Население во 2023 година: 29.210.808 жители

Население во 2022 година: 28.516.904 жители

2. Њу Делхи - Индија

Население во 2023 година: 32.941.308 жители

Население во 2022 година: 32.065.760 жители

1. Токио - Јапонија

Население 2023 година: 37.435.191 жители

Население во 2022 година: 37.274.000 жители

Тагови
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Свет

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Read more

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Read more

Во САД откриени делови од мотори за авиони без сертификат, истрага е спроведена и во Европа

Read more

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Read more
 

Вести

  • filter

Чекална во Центар

Читај повеќе

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Читај повеќе

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Читај повеќе

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Читај повеќе

Сончево време со температура до 35°C

Читај повеќе

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Читај повеќе

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Читај повеќе

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Читај повеќе

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Читај повеќе