Јапонска железничка (не)станица

Оваа станица се вика „Сеирју Михараши Еки“ и е јапонска станица без влез и излез.

Нема билетарница, нема продавници, нема кафулиња.

Возот застанува среде никаде.

Слегуваш од воз, но не можеш никаде да одиш, а за да заминеш треба да го чекаш наредниот воз.

Нема што да се прави: нема село, нема туристички атракции во близина.

Епа, за што се работи?

Некоја шега?

Апсолутно не, Јапонците имаат древна и „сериозна“ култура.

Се работи за „спомен“, сигнал за „дисконтинуитет“, за да ги потсети оние што ја користат железницата за важноста на „застанувањето“, одвојувањето време, размислувањето, думањето, постигнувањето мир со светот.

Еден „стоп“ на секојдневната механичност.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Чек дис аут

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Што се случува во мозокот кога доживуваме Déjà vu?

Read more

Водителка покажа среден прст во живо

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе