НБА 2023/2024

Јокиќ конечно запрен, во поразот од Кливленд забележа „само“ дабл-дабл

Кливленд Кавалирс стана првиот тим што го запре Никола Јокиќ оваа сезона и благодарение на тоа победи против Денвер Нагетс со 121:109.

Јокиќ натпреварот против Кливленд го заврши „само“ со дабл-дабл учинок.

Србинот постигна само 18 поени, а имаше и 10 скока и 7 асистенции. Ова беше најслабиот учинок на Јокиќ сезонава во поени и скокови.

Кливленд до победата го предводеше одличниот Дариус Гарланд со 26 поени и 6 асистенции.

Remote video URL

Дабл-дабл оствари и Лука Дончиќ во поразот на неговиот Далас Маверикс на домашен терен од Сакраменто Кингс со 129:113.

Словенецот постигна 25 поени со 10 скока и 7 асистенции, но само Кајри Ирвинг од соиграчите беше расположен за игра со постигнати 23 поени.

Де'Арон Фокс го предводеше Сакраменто до победата со 30 поени и 7 асистенции.

Remote video URL

Од останатите натпревари вреди да се издвои триумфот на Лос Анџелес Лејкерс против Хјустон Рокитс со 105:104 благодарение на феноменалниот Леброн Џејмс.

Леброн го одигра најдобриот натпревар во сезоната, постигнувајќи дури 37 поени со 6 скока и 8 асистенции, а Ентони Дејвис додаде 27 поени со 10 скока.

Remote video URL

Резултати:

Кливленд Кавалирс - Денвер Нагетс 121:109
Далас Маверикс - Сакраменто Кингс 113:129
Јута Џез - Феникс Санс 137:140 прод.
Бруклин Нетс - Филаделфија 76ерс 99:121
Торонто Репторс - Детроит Пистонс 142:113
Индијана Пејсерс - Орландо Меџик 116:128
Мемфис Гризлис - Бостон Селтикс 100:102
Портланд Треил Блејзерс - Оклахома Сити Тандер 91:134
Лос Анџелес Лејкерс - Хјустон Рокитс 105:104

Табела:

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Кошарка

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Read more

Неверојатна партија на Леброн Џејмс за финалето на НБА Купот

Read more

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Read more

Индијана и Њу Орлеанс изненадувачки се пласираа во полуфиналето на НБА купот

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе