Јокиќ шоу: Од Sombor shuffle до подавање преку цел терен

Кошаркарите на Денвер Нагетс на домашен паркет ги победија Атланта Хокс со резултат 142:110 и со тоа го обезбедија првото место во Западната конференција на НБА лигата.

Денвер водеше од почетокот на натпреварот, а веќе имаше солидна предност на крајот од првото полувреме (69:56).

Целосниот распад на Атланта се случи во третата четвртина кога практично се решаваше играта, но Денвер не се предаде до крајот и целосно ги уништи немоќните гости.

URL

Најдобар за Денвер беше стандардниот српски центар Никола Јокиќ, кој оствари нов трипл-дабл со 19 поени, 14 скока и 11 асистенции.

Најдобриот играч на шампионот во НБА имаше и низа спектакуларни потези, меѓу кои се издвојува поентирањето со сега веќе познатиот „Sombor shuffle“. Имаше и едно додавање преку теренот во стил на квотербек во американски фудбалски, но и асистенција без гледање.

URL

Јокиќ имаше голема поддршка и од Колдвел-Поуп кој постигна 24 поени и Портер кој имаше 20. Кај Атланта најефикасен беше Капела со 19 поени.

Денвер е прв на Западот со 54 победи и 24 порази, додека Атланта е на 10-та позиција на Истокот со скор 36-42.

Која риба го надминува и лососот по хранливост?