ФА КУП 2019/20

Јунајтед - Челси и Арсенал - Сити ќе се борат за ФА Куп финалето

Полуфиналната жрепка избегна градски дуели на лондонски екипи и оние од Манчестер, но затоа даде две меѓуградски пресметки.

Двата полуфинални дуели ќе се играат на неутрален терен, на познатиот „Вембли“ во Лондон. Синоќешната жрепка одлучи Манчестер Јунајтед да игра против Челси, додека Арсенал против Манчестер Сити.

Првата пресметка ќе биде на 18 јули помеѓу „Црвените ѓаволи“ и „Сините“, додека „Топчиите“ и „Граѓаните“ ќе се пресметаат ден подоцна. Времето на почеток на двата натпревара допрва ќе биде потврдено, а веројатно тоа ќе биде 15 часот по британско време, односно 16 по македонско.

Remote video URL

Финалето е закажано за 1 август, исто така на „Вембли“.

Арсенал има најмногу трофеи во ова натпреварување, дури 13 и тоа еден повеќе од Мначестер Јунајтед. Трет е Челси со 8 титули, додека Манчестер Сити има 6.

Тагови
реклама

Фудбал

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Read more

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Read more

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Read more

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Read more

Спорт

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Читај повеќе
  • play_arrow

Несторовски со гол донесе победа над Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити го прегази немотивираниот Ливерпул

Читај повеќе

Лазаров: Ќе останам во спортот како тренер

Читај повеќе

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Читај повеќе

Ролан Гарос ќе прима по 20.000 гледачи на ден

Читај повеќе