Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Фудбалската конфедерација на Јужна Америка (КОНМЕБОЛ) излезе со соопштение против идејата Мундијалите да се одржуваат на секои две години.

„Нема причина, предност или оправдување за промените предложени од ФИФА“, се вели во соопштението на официјалната веб-страница на КОНМЕБОЛ.

Во таа насока, десетте земји-членки на КОНМЕБОЛ потврдуваат дека нема да учествуваат на Мундијалите кое би се организирале на секои две години.

„Алчноста на ФИФА може да го подели фудбалскиот свет. Предметниот проект ѝ го сврте грбот на речиси 100-годишната традиција на светскиот фудбал, игнорирајќи ја историјата на еден од најважните спортски настани на планетата. КОНМЕБОЛ го поддржува тековното Светско првенство, со своите системи за тајминг и квалификации, бидејќи се покажа како успешен модел заснован на атлетска извонредност, талент и планирана работа“, е ставот на КОНМЕБОЛ.

URL

Организацијата е составена од федерациите на Аргентина, Бразил, Боливија, Венецуела, Еквадор, Колумбија, Парагвај, Перу, Уругвај и Чиле.

Претходно, ФИФА ги извести репрезентациите за плановите за одржување на Светско првенство на секои две години, почнувајќи од 2026 година. На овој план се противи и УЕФА, а го поддржуваат конфедерациите на Азија, Африка, Океанија и Северна Америка, односно зоните кои имаат помалку учеснички на Мундијалите.

Од 1930 година Мундијалите се одржуваат на секои четири години, со исклучок на 1942 и 1946 година кога не се одржаа поради Втората светска војна. Претстојните собири ќе се одржат во Катар (зимата 2022), како и во Канада, Мексико и САД (летото 2026).

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Фудбал

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Read more

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Read more

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Read more

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Читај повеќе
  • play_arrow

Варварска ММА борба: Удирал онесвестен противник, навивачите згрозени

Читај повеќе