Каде во авионот има најмногу бактерии и вируси?

Нема место за паника при патување, но треба да бидете свесни дека авионите се полни со бактерии и вируси, исто како и сите други јавни места кои често се користат.

Повеќето комерцијални авиони примаат од 150 до 350 патници по лет, а со оглед на густиот распоред на патувања, темелното чистење не е вообичаено како што треба. Ова не значи дека треба да ги откажете сите летови и да патувате со автобус, или воопшто да не патувате, но да бидете свесни, како и да носите марамчиња или средства за дезинфекција на рацете, што секако го правиме во ова време на пандемија со COVID-19.

Многумина би биле изненадени, но тоалетот не е највалканиот дел од авионот. Иако дефинитивно треба добро да ги измиете рацете откако ќе ја допрете кваката и другите места што најчесто се допираат, среќна околност е што тоалетите редовно се чистат.

Микробиолозите предупредуваат дека масите на склопување во авионот имаат осум пати повеќе бактерии и вируси отколку копчето за пуштање вода во тоалетот. Затоа, слободно избришете ги со средства за дезинфекција пред употреба.

Отворите за воздух над главата исто така високо котираат на списокот највалкани делови на авионот. Според истражувањата, некои патници ги допираат седум пати во текот на летот за да имаат повеќе воздух или да го намалат протокот на воздух, додека оставаат „свој белег“ како патогени микроби кои можат да преживеат со денови.

Иако не можеме да избегнеме да го допираме појасот, микробиолозите советуваат да користиме средства за дезинфекција на рацете после врзување или одврзување.

реклама

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Живот

Кога бебeто можe да почне да јаде цврста храна?

Read more

Дали јадењето луто навистина „отвора апетит“?

Read more

И Меси се вмеша во љубовната сапуница на Икарди

Read more

Мора да е по нивно: Три хороскопски знаци со кои нема компромис

Read more
 

Магазин

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Кога бебeто можe да почне да јаде цврста храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири изгубени технологии на древните цивилизации

Читај повеќе

Пет аспекти на љубовната врска кои не треба да ги споделувате со другите

Читај повеќе

Што може да се случи ако не внесувате доволно витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како правилно да вежбате по 40-тата година?

Читај повеќе

Дали јадењето луто навистина „отвора апетит“?

Читај повеќе

За што најчесто лажат мажите и жените при запознавање на интернет?

Читај повеќе

Колку пати во денот треба да вршите голема нужда?

Читај повеќе