[Кајгана интервју] Александра Јанева: Настапите се дел од мене, сега кога ги нема чувствувам празнина

Александра Јанева многумина ја нарекуваат „девојката со ангелски глас“. Убаво изгледа, а уште поубаво пее. Се чини дека Александра ја има „добитната комбинација“ за успешна кариера, а со ваков талент сигурни сме дека ѝ претстојат уште многу достигнувања во иднина.

Си направивме опуштен и искрен муабет во време кога културно-уметничкиот живот е ставен речиси на пауза, ја прашавме да ни открие со што ќе нè израдува во иднина, колку ѝ недостасува публиката...

Познавајќи те колку си креативна, што сè успеа да направиш овој период додека бевме дома?

Периодов открив дека сум најкреативна кога го имам времето за себе на располагање, во тишина. Многу често се наоѓам себеси како лутам со мислите во потрага по нови хобија и занимливости за кои досега не сум размислувала со толкав интензитет. Но, сепак најчесто сум преокупирана со музика, со совладување на новиот инструмент кој си го имам дома - клавиновата. А, кога мелодиите ќе почнат да ви одекнуваат во глава, тогаш започнува една возбудлива приказна, мислите ги запишувате на лист хартија и на повидок е нов артистичен проект.

Дали некогаш си размислувала со која музичка ѕвезда би снимила дует?

Има многу артисти на кои им симнувам капа, им се восхитувам и секогаш со пријатно чувство ги дочекувам нивните новитети. Немам конкретна желба и идеја во моментов, но би сакала идната соработка да ми биде со македонски, машки вокал.

Remote video URL

Во кој град и пред која публика се чувствуваш најубаво кога настапуваш?

Изминативе неколку години со мојот бенд посетивме многу градови низ земјата и запознавме огромен број на публика од сите места. Со голем дел од нив, на мое задоволство, комуницирам секојдневно или пак си разменуваме пораки потсетувајќи се на сите забавни моменти од нашите настапи. Не можам да се одлучам, искрено.

Во секој град во кој сум настапувала си имам миленици од публиката и места на кои секогаш со задоволство им се навраќам.


Минатата година беше на евровизија со Тамара Тодевска. Колку ти значи и што ти донесе ова искуство?

Тоа е тоа „еднаш во животот искуство“. Прво соочување со една таква гигантска манифестација, првпат на Евровизија како дел од беспрекорен тим, прв сериозен пласман и афирмација од евровизиското жири, прво патување во Израел! Научивме колку е важно дејствувањето и претставувањето пред сериозен европски аудиториум како тим, но и колку е голема улогата на секој од нас како индивидуа. Немаше тензии, немаше несогласувања и мислам дека тоа беше мошне охрабрувачка и мотивирачка околност за да го дадеме најдоброто од нас.


Во која твоја песна најмногу се пронаоѓаш и баш онака најмногу ти лежи на душа?

Кога слушам периодично се задржувам на една песна, според тоа која од нив во моментот ја преживувам eмоционално. „Се одбирам себе“ најчесто ја има таа моќ да ми го освои срцето. Многу ретко слушам свои песни, веројатно затоа што ги преслушувам пред да бидат објавени.

Remote video URL


За крај, кажи ни: Од 0 до 100, колку многу ти недостасуваат настапите?

Премногу! Настапите станаа дел од мене и сега кога ги нема чувствувам празнина. Кога би ја опишала преку бројка, на 100-ката би ѝ додала барем уште четири нули.

П.С.: Кратка посткарантинска исповед до читателите - што најмногу ти недостасуваше додека беше дома?

Долгочасовните патувања со мојот бенд во кои уживам и секако среќните, насмеани лица на публиката кога ќе се качам на бина и ќе почнам да пеам.

реклама

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Интервју

Шабан Трстена: Успесите не доаѓаат од небо, туку со пожртвуваност и напорна работа дење и ноќе, по дожд и снег

Read more

Интервју со Марио Милески, МДН Обезбедување: Имиџот и професионалноста на една компанија се рефлексија на личните особини

Read more

Интервју со Благој Нацоски: Италијанската публика ги обожува македонските песни, да се гордееме со нашиот уникатен и преубав мелос

Read more

Д-р Митов: Не пристапувајте „секташки“ на промените во начинот на исхрана

Read more
 

Ново

Ракометарите со пораз од Белорусија го завршија настапот во Египет

Читај повеќе
  • filter

24 јануари 41, убиен бил злогласниот император Калигула

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 184 новозаразени и 6 починати

Читај повеќе

Казнети 385 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Следниот месец во Албанија ќе пристигнат над 40.000 дози вакцини од Pfizer

Читај повеќе
  • play_arrow

Јуве со победа над Болоња се приближи до врвот

Читај повеќе

Топ 20 лоши филмови кои успеаја на бокс-офисот

Читај повеќе

И за моторите важи мерката за привремено одземање возило поради истечена регистрација

Читај повеќе

Вучиќ: Во Србија регистриран новиот вид на коронавирус

Читај повеќе