[КАЈГАНА препорака] Филмови што со нетрпение ги очекуваме во ноември

Ова ќе биде плодна филмска есен, а најдобра најава за тоа се одличните премиери и критики за „Hustlers“ со Џенифер Лопез и „Joker“ со Хоакин Феникс.

Во ноември има дваесетина големи премиери, од кои издвојуваме седум кои ги чекаме со големо нетрпение. Три од нив се на 15 ноември, па тоа ќе биде интересен викенд.

Фаворит на Редакција Кајгана е „The Irishman“, најновиот филм на Мартин Скорсезе со легендарна актерска екипа: Роберт де Ниро, Џо Пеши, Ал Пачино, на кои им се приклучуваат Реј Романо, Стивен Греам и Ана Паквин.

Во јули Netflix го објави тизерот за долго очекуваната гангстерска драма базирана на романот на Чарлс Брент „I Heard You Paint Houses“ објавен во 2004 година. Сценариото е на Стивен Заилијан, кој доби Оскар, Златен глобус и БАФТА награда за сценариото за „Schindler's List“ (1993).

Филмот повторно ги обединува Роберт де Ниро и Џо Пеши, додека Ал Пачино досега нема работено со Скорсезе.

Во „The Irishman“ Де Ниро ја толкува улогата на Френк Ширан, ветеран од Втората светска војна кој станал платеник на мафијата и има улога во исчезнувањето на Џими Хофа. Пачино ја толкува улогата на Џими Хофа, лидерот на синдикатите кој исчезнал во 1975 година, а Пеши е Расел Буфалино, човекот со кој Ширан ја прави заверата.

Една од најфасцинантните работи поврзани со филмот е ефектот на стареење на ликовите што Скорсезе го користи со помош на технологија која помага актерот да се појавува децении помлад. Така во трејлерот објавен во The Tonight Show со Џими Фалон ќе ја видите помладата верзија на Де Ниро.

„The Irishman“ иамше светска премиера на 57. Филмски фестивал во Њујорк на 27 септември и засега добива одлични мислења од критиката. Светската публика ќе може да го гледа во кината од 1 ноември, аод 27 ноември ќе биде достапен на стриминг платформата Netflix.

Ова се останатите филмови чии кинопремиери ги очекуваме во ноември:

Lady and the Tramp, 12 ноември

Last Christmas, 15 ноември

Ford v Ferrari, 15 ноември

The Report, 15 ноември

Charlie’s Angels, 29 ноември

Motherless Brooklyn, 30 ноември

реклама

СЗО предупредува: Не се опуштајте, втор пик во првиот бран може да се случи во секое време

Read more

Турски боксер си ја уби девојката на Бајрам бидејќи сакала да го напушти

Read more

Две брачни двојки физички се пресметале за време на полициски час

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Филм & ТВ

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Read more

Шарлиз Терон е бесмртна хероина во акцијата „The Old Guard“

Read more

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за петтата сезона на „Queer Eye“

Читај повеќе
  • play_arrow

Шарлиз Терон е бесмртна хероина во акцијата „The Old Guard“

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Spies in Disguise“

Читај повеќе
  • filter

Како би изгледале познатите филмови со други актери во главната улога?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „13 Reasons Why“

Читај повеќе

Брнабиќ: Exit ќе се одржи во август

Читај повеќе

Питер Динклиџ и Џејсон Момоа ќе глумат во хорор филм

Читај повеќе