Како да ја зголемите издржливоста за време на секс?

Предвремената ејакулација е проблем со кој се сочиле многу мажи и парови.

За жал, ова е тема на која ретко се зборува, иако предвремената ејакулација е една од најчестите форми на сексуална дисфункција кај мажите. Може да предизвика сериозни проблеми во врската или бракот, што лошо влијае на самодовербата и квалитетот на животот на многу парови.

Кога ова ќе се случи, мажот обично се повлекува во себе, избегнува сексуални односи и може да стане агресивен во обидот да ја префрли вината на партнерката.

Предвремена ејакулација е всушност ејакулација со минимална сексуална стимулација што се јавува пред, за време или веднаш по пенетрацијата, без да биде тоа желбата и/или намерата. Се смета дека „нормалната“ должина на сексуалниот однос е од 2 до 7 минути.

Иако ова изгледа како безопасен проблем, причината скоро секогаш лежи во психата на мажот, па затоа е најдобро да побарате помош од психолог или психијатар. Третманот обично се состои од советување и примена на специјални техники за време на сексуален однос.

Мажите кои ејакулираат предвреме за време на сексот, треба да ја подобрат работата на нервниот систем со цел да ја зголемат сексуалната издржливост.

Клучно е да гo зајакнете мускулот Pubococcygeus бидејќи тоа ќе овозможи самиот сексуален чин да трае подолго, што ќе ја направи вашата партнерка позадоволна.

Еден од најдобрите начини да ја зголемите вашата сексуална издржливост во кревет е методот „тргни-застани“. Овие вежби можете да ги изведувате за време на секс или додека мастурбирате. Ако водите љубов, правете паузи, сменете ја позата или задоволете ја вашата партнерка на друг начин. Кога сте сигурни дека сте ја поминале желбата за ејакулација, можете да продолжите со сексуалната стимулација. Оваа вежба можете да ја повторувате колку што сакате.

Тагови
реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Љубов и секс

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Како да ја зголемите издржливоста за време на секс?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе