Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Сексуалната желба обично се однесува на емоционалната желба за секс, додека сексуалната возбуда се однесува на физиолошките промени во телото кои се случуваат кога е некој возбуден.

Дали постои разлика меѓу возбуда и желба? Овие зборови често се користат под исто значење, но малку се различни. Желбата обично се однесува на емоционалната желба за секс, додека возбудата се однесува на физиолошки промени во телото кои се случуваат кога е некој сексуално возбуден.

Според клиниката Кливленд, нарушувањата на сексуалната желба вклучуваат недостаток на сексуална желба или интерес за секс, додека нарушувањата на возбудата вклучуваат психолошка желба за секс, но и недостаток на физичка желба.

Само затоа што некој покажува знаци на сексуална возбуда не значи дека сака сексуален однос, ниту дека се согласува на секс.

Кога возбудата се вклопува во фазите на сексуален одговор?

Според Националната здравствена служба на Обединетото Кралство, истражувачите идентификувале четири фази на сексуална состојба, односно фази низ кои минуваат телото и умот пред, во текот и по секс.

Возбудата спаѓа во првата фаза на циклусот на сексуален одговор и вклучува низа физиолошки промени во телото кои го подготвуваат за вагинален однос. Вагината почнува да се влажни бидејќи жлездите произведуваат течност за навлажнување, а крвните жили се шират што предизвикува набрекнување на клиторисот и вулвата. И брадавиците може да бидат почувствителни на допир.

Пред достигнување оргазам се забрзува дишењето на жената и сè посилна е нејзината возбуда. По оргазмот се опуштаат мускулите и опаѓа крвниот притисок. Клиторисот може да стане многу чувствителен и дури и болен на допир.

Како реагира женското тело на возбуда?

-се забрзува чукањето на срцето

-расте крвниот притисок

-се шират крвните жили

-вагината се навлажнува со течност

-отекуваат делови на вулвата

-вагиналниот канал се шири.

Во повеќето случаи драстично опаѓа концентрацијата дури и ако жената нема секс, туку само се чувствува возбудено.

Тоа е така затоа што сексуалната возбуда активира одредени промени во мозокот предизвикувајќи одредени мозочни активности насочени на секс.

реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Љубов и секс

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Како да ја зголемите издржливоста за време на секс?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе