Како да се ослободите од лошиот здив?

Лошиот здив е последица од сувост на усната празнина. Непријатен е и се појавува одеднаш.

За да се ослободите од непријатниот здив неопходна е темелна орална хигиена, па затоа внимавајте на овие совети.

Бактериите преку ноќ се таложат во устата при што предизвикуваат лош здив.

Честичките од храна, кои остануваат меѓу забите, се причина за лош здив.

Четкајте го јазикот, затоа што големиот број бактерии се собираат на него. Посветете внимание на предниот дел на јазикот.

Убаво четкајте ги забите за да не дојде до заболување на непцата. Задолжително користете конец за заби.

Лошиот здив ќе го решите и со вода. Секогаш кога ќе почувствувате дека устата ви е сува, испијте чаша вода за да го спречите лошиот здив.

Доколку константно имате лош здив, а здрави заби и непца, посетете го вашиот лекар. Проблеми со синусите можат да бидат причина за лош здив.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

5 јули 1946 светот првпат се запознал со бикини

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

Здравје

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Read more

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Read more

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Читај повеќе

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе