Како да се ослободите од непријатната миризба под пазувите на природен начин?

Потењето е начин на кој телото ја регулира температурата. Во периоди на огромни горештини, стрес и напнатост интензивното потење е неизбежно и не може да се спречи со ниту еден козметички производ, но може да го спречите непријатниот мирис под пазувите.

Доколку не сакате да користите дезодоранс поради која било причина, пробајте некој од овие природни начини како да се ослободите од непријатната миризба под пазувите.

Првиот совет е дека во лето треба да носите памучни кошули и маици.

Исто така, треба да знаете дека туширањето со топла вода уште повеќе го поттикнува процесот на потење, па затоа треба да се туширате со млака вода.

Непријатната миризба под пазувите е последица на создавање на бактерии, па затоа треба редовно да одржувате хигиена. Потта содржи вода, но и шеќер и хемикалии т.е амонијак.

Совети од дерматолозите:

1. Носете памучна облека

2. Не се туширајте со ладна вода

4. Пијте чај од камилица

5. Не пијте многу кафе

6. Избегнувајте зачинета храна

Направете природен дезодоранс

Едно од најпознатите средства во борбата против непријатната миризба под пазувите е сода бикарбона. Премачкајте ги пазувите со сода бикарбона и вода за да спречите непријатен мирис.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Здравје

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Read more

Истражување: Коронавирусот може да се „сокрие“ во ушите

Read more

Пет знаци дека пиете премногу вода

Read more

Неверојатната разлика меѓу носење и неносење маски

Read more

Магазин

  • play_arrow

Египет го кани Маск лично да се увери како се градени пирамидите

Читај повеќе

Копала тунел за син ѝ да избега од затвор

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за 10-минутно утринско вежбање

Читај повеќе
  • filter

Туристичките места пливаат во отпад: Каде да се впери прстот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири рецепти за мезиња со јајца

Читај повеќе
  • filter

Промени кои може да ги направите уште денеска за позелена иднина

Читај повеќе
  • play_arrow

Ретро разладување: Зошто треба да си купите фрижидер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тепачка во авион: Патници уапсени откако пијани одбивале да носат маски

Читај повеќе

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Читај повеќе