Како да се ослободите од утринска главоболка без лекови?

Утринските главоболки може да се појават од различни причини, а трикови како ладни облоги, консумирање мала доза на кофеин или вежбање јога и општо релаксирање можат да ви помогнат да се ослободите од болката.

Истражување од 2022 година покажа дека секој шести човек ширум светот ќе доживее некаква форма на главоболка во текот на денот. Постојат различни видови на главоболки, а тие се движат од пецкање кое трае само неколку моменти до тешки мигрени.

Утринските главоболки се вообичаени и може да се појават поради различни причини, од кои многу не се сериозни. Често не е за што да се грижите, само резултат на дехидратација.

Најчесто, тие можат да се отстранат со секаков вид апчиња против болки, а доколку сакате да се ослободите по природен пат, обидете се со некои од следниве совети:

Ладна облога: Ставањето на ладна облога на челото може да направи чуда за мигрена. Коцките мраз завиткани во крпа, кесичка замрзнат грашок или дури и ладен туш може да ја намалат болката. Чувајте го компресот на главата 15 минути, а потоа направете 15-минутна пауза.

Топла облога: за тензични главоболки, ставете топла облога на вратот или задниот дел од главата. Ако имате синусна главоболка, нанесете топла крпа на местото што ве боли. И топол туш може да помогне.

Олеснете го притисокот: Ако премногу стегнато ви е собрана косата, носите венче или стегач, тоа може да предизвика главоболки. Овие „главоболки со надворешна компресија“ може да се предизвикаат и со носење капа, лента за глава или дури и премногу тесни очила.

Затемнете ги светлата: светлите или трепкачките светла може да предизвикаат мигрена. Ако сте склони кон нив, покријте ги прозорците со завеси за затемнување во текот на денот и обидете се да носите очила за сонце на отворено.

Избегнувајте премногу џвакање: гума за џвакање може да предизвика и главоболки. Истото важи и за другите намирници и се препорачува избегнување на крцкава и леплива храна и внимавајте да јадете мали залаци.

Внесувајте малку кофеин: Мали количества кофеин често може да ги ублажат главоболките, па дури и да го подобрат ефектот на лекови против болки без рецепт. Сепак, премногу кофеин може да го наруши сонот и да предизвика различни видови на главоболки. Умереноста е клучна.

Вежбајте јога: Без разлика дали станува збор за истегнување, јога, медитација или прогресивна мускулна релаксација, учењето како да се опуштите среде главоболка може да помогне при болката.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Здравје

Објавена листа на земји со највисоки стапки на дијабетес, каде се рангира Македонија?

Read more

Како доаѓа до предозирање со алкохол и какви последици по здравјето може да остави?

Read more

Кога да се посомневате во проблеми со тироидната жлезда?

Read more

Што открива бојата на вагиналниот исцедок и кои се последиците ако го игнорираме?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе