Како да се препознае Алцхајмеровата болест?

Иако научниците секојдневно ја истражуваат Алцхајмеровата болест, за жал сè уште не ја знаат причината за болеста.

Научниците сè уште не разбираат целосно што предизвикува Алцхајмерова болест. Веројатно не постои една причина, туку неколку фактори кои различно влијаат на секој човек. Научниците веруваат дека генетиката може да игра улога во развојот на Алцхајмерова болест.

Промените во мозокот можат да започнат со години пред да се појават првите симптоми. Научниците истражуваат дали образованието, исхраната и животната средина играат улога во развојот на Алцхајмерова болест. Тие открија повеќе докази дека некои од факторите на ризик за срцеви заболувања и мозочен удар, како што се високиот крвен притисок и високиот холестерол, исто така може да го зголемат ризикот од Алцхајмерова болест. Има сѐ повеќе докази дека физичките, менталните и социјалните активности можат да го намалат ризикот од Алцхајмерова болест.

Алцхајмеровата болест не е нормален дел од стареењето. Проблемите со меморијата обично се еден од првите предупредувачки знаци за губење на когнитивните функции. Според Националниот институт за стареење, покрај проблемите со меморијата, некој со Алцхајмерова болест може да доживее еден или повеќе од следниве знаци:

  • Губење на меморијата што го попречува секојдневниот живот, лицето повторува прашања.
  • Тешкотии во извршувањето познати задачи дома, на работа или во слободно време.
  • Намалено или лошо расудување.
  • Лицето ги гледа работите и не се сеќава дека веќе ги видело
  • Промени на расположението, карактерните особини или однесувањето.

Ако вие или некој што го познавате има некои или дури и повеќето од горенаведените знаци, тоа не значи дека станува збор за Алцхајмерова болест.

Важно е да се консултирате со лекар кога вие или некој што го познавате има губење на меморијата, чудно размислување или промени во однесувањето. Некои причини за симптоми, како што се депресија и мешање на лекови, се реверзибилни. Сепак, тие можат да бидат сериозни и треба да се идентификуваат и третираат што е можно поскоро.

Раната и точна дијагноза дава можност вие и вашето семејство да го разгледате или прегледате финансиското планирање, да развиете насоки, да се запишете во клинички испитувања и да ја предвидите потребата за нега.

Како се лекува Алцхајмеровата болест?

Медицинската терапија може да го подобри квалитетот на животот на лицата кои живеат со Алцхајмерова болест и нивните негуватели. Во моментов не постои познат лек за Алцхајмеровата болест.

Терапијата се занимава со различни области:

  • преку помагање луѓето да ја одржат менталната функција.
  • управување со бихевиоралните симптоми.
  • со забавување или одложување на симптомите на болеста.
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Здравје

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Read more

Пијалоци од кои треба да се откажете за да избегнете висок холестерол

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе