Како да си ја зголемите платата за 25 проценти?

Работите за кои се потребни вештини за вештачка интелигенција (ВИ) нудат значително повисоки плати од оние за кои не се потребни, според новото истражување објавено вчера.

Консултантската куќа PwC ги проучуваше огласите објавени минатата година за низа работни места, вклучувајќи развивачи на апликации, адвокати и сметководители. Откри дека платите за улоги поврзани со вештачката интелигенција се, во просек, 25% повисоки во Соединетите Амеерикански Држави отколку за споредливи работни места во истата област за кои не се потребни тие вештини. Таа разлика беше 14% во Обединетото Кралство и 11% во Канада.

Разликите беа особено изразени во одредени професии: адвокатите во САД со вештини за вештачка интелигенција можеа да заработат премија на плата од 49%, а финансиските аналитичари 33% во споредба со работниците на еквивалентни традиционални работни места.

Извештајот на PwC се заснова на анализа на повеќе од 500 милиони огласи за вработување во 15 земји во Северна Америка, Европа и Азија.

„Земјите и секторите кои имаат голема побарувачка за вештини за вештачка интелигенција имаат тенденција да добиваат повисоки покачувања, особено ако има недостиг на квалификувани професионалци“, рече Мехди Санех, виш економист во PwC UK, во изјавата што ја објави Investor.

Помеѓу 2012 и 2023 година, бројот на работни места кои бараат вештини за вештачка интелигенција порасна за 3,5 пати побрзо од вкупниот број на сите работни места во проучуваните земји, се вели во извештајот.

Барет Купелиан, главен економист во PwC UK, исто така, истакна дека „сетот на вештини што ги бараат работодавците во занимањата изложени на вештачка интелигенција се менува околу 25% побрзо од оние што не се“.

„Како што продолжува ширењето на вештачката интелигенција, овој тренд веројатно ќе се интензивира, создавајќи нови работни места и позиции, истовремено намалувајќи ја побарувачката за некои вештини што може да се направат поефикасно со користење на вештачката интелигенција“, додаде тој.

Поволно за продуктивноста

Извештајот, исто така, покажа дека продуктивноста на трудот во индустриите кои се најмногу изложени на вештачка интелигенција - односно оние каде што вештачката интелигенција може полесно да се користи за извршување на одредени задачи, како што се финансиските услуги - расте 4,8 пати побрзо отколку во другите сектори.

Една компанија станува попродуктивна ако произведува иста количина на стоки или услуги, или повеќе, со помалку персонал или со нејзините вработени кои работат помалку часови. Повисоката продуктивност на трудот е клучен двигател за повисок животен стандард.

„Растот на продуктивноста е клучен за зајакнување на растот на реалните плати и одржување на економскиот раст, особено кога бројот на работни часови во економијата може да опадне како што старее населението“, рече Рандал Кроснер, член на одборот за финансиска политика на Банката на Англија.

Подобрувањето на продуктивноста е особено важно за одредени земји, како што е Обединетото Кралство, каде што по глобалната финансиска криза расте многу побавно отколку во претходните години.

„ВИ може да биде делот што недостасува во сложувалката за продуктивност на Британија, што ќе донесе поттик за економијата, платите и животниот стандард“, рече Санех од PwC.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Живот

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Read more

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Read more

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе