Како јадењето доцна навечер влијае на вашето здравје?

Не се препорачува да јадете навечер. Покрај тоа што може полесно да се здебелите, консумирањето храна во доцните часови е лошо и за кожата, покажа неодамнешно истражување.

Научниците открија дека неправилните навики во исхраната го нарушуваат биолошкиот часовник на кожата на глувците, што довело до слабеење на кожниот ензим кој го блокира штетното ултравиолетово зрачење на сончевите зраци.

Затоа дерматолозите од Њујорк тврдат дека уживањето во полноќни ужинки или поголем оброк не само што придонесува за надуеност и зголемување на телесната тежина туку може да влијае и на стареење и оштетување на кожата, па дури и да доведе до рак на кожата.

Тие докажале дека тешките оброци пред спиење можат да го ослабнат ензимот кој ја штити кожата од УВ зрачење.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Здравје

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Read more

Која е улогата на јодот во нашиот организам?

Read more

Идентификувани гени кои го зголемуваат ризикот од депресија

Read more

Што ни порачува телото, дали внесуваме доволно зеленчук?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе