Како ќе се отвораат границите низ Европа и кога?

Отворањето на границите на ниво на ЕУ и Европа воопшто е главна тема во развојот на состојбата со пандемијата на COVID-19.

Министерот за здравство Венко Филипче синоќа изјави дека нашата земја сега прави координација на ниво на околните земји и дека сме во секојдневна комуникација со Албанија, Грција и Бугарија во однос на тоа како ќе се одвива отворањето на границите. Еден од предлозите е од следната недела да се отвори патувањето за членови на фамилија или од службен, економски интерес, во рамките на овие земји, а понатаму во периодот кој следи, по 15 јуни, границите и целосно да се отворат, рече министерот.

Со ублажувањето и укинувањето на рестриктивните мерки воведени за заштита од ширење на коронавирусот, земјите низ ЕУ почнаа со отворање на границите или барем преговараат за тоа. Минатата недела 11 земји членки на ЕУ – Австрија, Бугарија, Хрватска, Кипар, Германија, Грција, Италија, Малта, Португалија, Словенија и Шпанија – се согласија да се постават правила со цел да се дозволи патување преку границите со најмал ризик за заразување со COVID-19.

Грција ќе ги отвори границите на 15 јуни, но само за граѓаните на Германија, Израел, Кипар, балканските и балтичките земји. На туристите ќе им биде дозволено да влезат во Грција без негативен тест за COVID-19 или задолжителен карантин, откако ќе се обноват меѓународните летови на 1 јули.

Бугарија најави дека ќе ги отвори границите за Србија и Грција од 1 јуни.

Хрватска повторно ја отвори својата граница со Словенија во средината на мај, а утре, 29 мај, се очекува тоа да го направи и со границите кон Австрија, Чешка, Унгарија и Словачка.

Унгарија ја отвори границата со Романија, а следи отворање и кон Словачка и Чешка, но со ограничувања.

Италија планира повторно да ги отвори границите на 3 јуни за граѓани на ЕУ, Велика Британија, Монако, Андора и земјите од Шенген зоната.

Шпанија ќе ги отвори границите за туристи од 1 јули.

Франција ќе ги остави границите затворени најмалку до 15 јуни, освен за граѓани на ЕУ со место на живеење во Франција, за сезонски работници и граѓани на ЕУ кои работат во Франција.

Во Германија, проверките на границите со Австрија, Швајцарија, Франција и Данска, како и за патниците кои авионски доаѓаат од Италија и Шпанија, остануваат на сила до 15 јуни.

Границите на Велика Британија се отворени. Од 8 јуни посетителите од странски земји ќе мора да останат во 14-дневен карантин по влегување во земјата.

Австрија планира целосно да ја отвори границата со Германија на 15 јуни.

Чешка од 26 мај ги отвори границите со Германија и Австрија, а од 27 мај со Словачка и Унгарија, но со ограничувања.

Холандија ги отвори ганиците само за патници во Шенген зоната, но советува да се одбегнуваат непотребни патувања.

Белгија и понатаму ги држи границите затворени.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Свет

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка“ во пандемијата

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Read more

Вести

Италија забрани влез од 13 земји

Читај повеќе

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка“ во пандемијата

Читај повеќе

Сончево со локална облачност, температурата до 35 степени

Читај повеќе

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Читај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Читај повеќе

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Читај повеќе