Како може јајцата да ви помогнат да слабеете?

А.С.
/ 16.06.2021 / 09:32

Јајцата се едни од најдобрите намирници што можете да ги изберете доколку сте на режим на исхрана за слабеење.

Најдобро е да слабеете со комбинација на дефицит на калории и вежбање, но јајцата можат многу да помогнат. Долго време држат ситост, што може да го спречи „опасното“ грицкање помеѓу оброците.

Богати со протеини

Јајцата се многу богати со протеини потребни за градење мускули, а колку повеќе мускули имате, толку повеќе калории согорувате. Едно поголемо јајце содржи 6,3 грама протеини, па ако изедете два веќе сте достигнале 25% од вкупната дневна количина што возрасните треба да ја консумираат.

Една студија од 2010 година испитувала две групи мажи. Некои јадеа јајца за појадок, а други јадеа пециво со млечен намаз. Оние од првата група внесувале 400 калории помалку дневно.

Малку јаглехидрати

Ако се обидувате да го намалите внесувањето јаглехидрати, јајцата се вашиот нов најдобар пријател. Едно јајце содржи помалку од 1 грам јаглехидрати и затоа не предизвикува ненадеен скок на шеќерот во крвта.

Многу малку калории

Јајцата се добри за слабеење и затоа што имаат многу малку калории. Едно големо јајце има само околу 76 калории. Ова значи дека за време на појадокот, на пример, можете да изедете две големи јајца со леб од цели зрна и да внесете само 232 калории.

Богатство од витамини

Јајцата се одличен извор на витамин Д кој помага во согорувањето на маснотиите и е многу важен за слабеењето. Покрај тоа, јајцата се богати со витамин Б12, чиј недостаток е поврзан со зголемување на телесната тежина.

Јајцата содржат и многу железо, што ни дава енергија, па можеме да издржиме понапорни тренинзи и да согоруваме повеќе калории.

Рамнотежа на шеќерот во крвта

Јајцата можат да помогнат во рамнотежата на шеќерот во крвта без да се подигне нивото на холестерол. Кога нивото на шеќер во крвта е стабилно, без ненадејни скокови и падови, нивото на енергија е стабилно во текот на денот.

реклама

Што ќе се случи ако цел месец се туширате со ладна вода?

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Кои македонски олимпијци досега имаат освоено медали?

Read more

Георгиевски е во финале, Македонија има олимписки медал

Read more

Фит

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Read more

Невролог: Мозокот сака вежбање

Read more

Најчестите грешки што ги правиме со вежбањето

Read more

Колку време му треба на човек за да излезе од форма?

Read more
 

Магазин

Исхрана според крвна група – што да јадете, што да избегнувате?

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Читај повеќе

Родени да бидат лидери: 25 факти за Лавовите

Читај повеќе

Запознајте го Орео, кучето кое помага на болни деца

Читај повеќе

Како да ја заштитите кожата на бебето во летниот период?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тинејџерка тргнува на пат околу светот со авион, сака да сруши рекорд

Читај повеќе

Која храна е поздрава, готвената или свежата?

Читај повеќе

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Седумгодишно девојче одржа лекција по родителство

Читај повеќе