Како најлесно да си ја закопаш градоначалничката кариера?

Градоначалникот на Денвер упати апел жителите да останат дома за Денот на благодарноста, а веднаш потоа се качи на авион за да присуствува на семејна прослава.

Мајкл Хенкок даде вистински пример како не треба да се однесува еден градоначалник. Откако јавно апелираше до жителите на Денвер да не се собираат за прослава на Денот на благодарноста, за да не се шири коронавирусот, самиот постапи токму спротивно на тоа што го побара.

„Организирајте виртуелни собиранки наместо да се собирате за вечера. Избегнувајте да патувате. Купувајте онлајн“, се дел од пораките кои тој ги напиша воочи празникот, за потоа да се качи на авиот и да летне на семејна прослава.

URL

Само половина час откако твитна, Хенкок се качил на авион и заминал за Мисисипи за со својата фамилија да го прослави истиот празник. Таквиот потег на градоначалникот предизвика лавина од негативни реакции кај Американците, за потоа бадијала да се извинува и сано повеќе да ги разлути гневните граѓани кои останале дома слушајќи ги неговите апели.

„Очигледно мојот потег разочара многумина кои веруваа дека е подобро Денот на благодарноста да се мине сам. Како јавен функционер чие однесување со право се става на тапет поради примерот кој го дава, им се извинувам на жителите на Денвер кои мојот потег го гледаат контрадикторен со апелот да се остане дома освен за неизбежни патувања“.

Тоа не ги смири стратсите бидејќи жителите на Денвер го обвинија дека е хипокрит кој на нив им наметнува правила кои самиот не сака да ги следи.

URL

Но, Хенкок продолжи да се правда, па очигледно ова ќе му биде последен мандат како градоначалник, бидејќи против народот не се оди.

„Она што не го кажав, а требаше, е дека мојата сопруга и ќерка се во Мисисипи каде ќерка ми скоро се вработи. Како што се наближуваше празникот, одлучив дека ќе биде побезбедно јас да отпатувам кај нив наместо тие две да дојдат во Денвер“, твитна тој.

URL
URL
URL

Додатно, тој на вработените во градските установи и поставил и услов дека доколку отпатувата, по враќањето ќе мора да бидат ставени во карантин. Затоа со право сите се прашуваат дали Хенкок ќе биде ставен во карантин кога ќе се врати во Денвер?

URL

 

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Свет

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Read more

Навални полета за Москва

Read more

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Read more

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Read more
 

Вести

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Читај повеќе

Навални полета за Москва

Читај повеќе

Нови 190 случаи на COVID-19, шестмина починати и 2.009 оздравени пациенти

Читај повеќе

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Читај повеќе

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Читај повеќе
  • play_arrow

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Читај повеќе

Уапсена мајка за запуштање и малтретирање на малолетна ќерка

Читај повеќе

Приведени 13 лица на две домашни забави во Скопје

Читај повеќе

Почна судењето на најмоќната италијанска мафија

Читај повеќе