Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Фудбалот е најпопуларниот спорт во светот, но во последните 130 години доминира два континента - Европа и Јужна Америка - кои се дом на помалку од 15% од светската популација.

Тие ги освоија сите Светски првенства на ФИФА, ги имаа сите најдобри играчи и во голема мера го дефинираа спортот - но за прв пат, поради фактори во и надвор од играта, сето тоа може да се промени.

Така, во ова видео, HITC Sevens ги разгледува изгледите за преуредување на светскиот фудбал, факторите кои веројатно ќе доведат до таква промена, како и иднината на планетата и на фудбалот.

реклама

Фудбал

Фудбалски „промашувања“ што се покажаа како голем успех

Read more

Не е лесно да си фудбалер во Шкотска

Read more

Заврши реновирањето на тревникот на Арената, Работнички прв ќе го сефтоса

Read more

Квинси Промес уапсен во Дубаи

Read more

Нови видеа

play_arrow

Фудбалски „промашувања“ што се покажаа како голем успех

Read more
play_arrow

Јавно распоредување - неофицијалната комунистичка химна на Источна Германија

Read more
play_arrow

Машки свет: Како да ги стопите масните гради?

Read more
play_arrow

Фејл ферка: Америка - Британија

Read more
play_arrow

Зошто англиските клубови не доминираат во Европа?

Read more
play_arrow

Кога глумците не глумеа

Read more
play_arrow

Топ 10 најнеочекувани враќања на филмски ликови

Read more
play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
play_arrow

Идиоти на тркала - компилација

Read more
play_arrow

10 настани во кои не би поверувале доколку не беа снимени

Read more
play_arrow
10 трикови со кои ќе учите побрзо и подобро

10 трикови со кои ќе учите побрзо и полесно

Read more
play_arrow

7 фудбалери кои играле во погрешни епохи

Read more