Како се слабее 5 килограми за еден месец?

А.С.
/ 21.08.2023 / 16:21

Ако се прашувате како да изгубите пет килограми за еден месец, треба внимателно да ја разгледате вашата исхрана и да направите некои неопходни прилагодувања.

Секогаш е мотивирачки да се слушнат успешни приказни од поединци кои веќе биле на слично патување за слабеење како она на кое ќе започнете. Лиза Јанг, нутриционистка и авторка на Finally Full, Finally Slim, го споделува својот стручен увид за навиките во исхраната кои овие луѓе ги следеле за да изгубат пет килограми за еден месец.

Јадете многу зеленчук

Јадењето зеленчук создава чувство на ситост со малку калории. Богат е со растителни влакна кои ве одржуваат сити подолго време и помагаат во регулирање на апетитот и спречување на прејадување. Зеленчукот е богат со витамини, минерали и антиоксиданси кои се корисни за одржување на нутритивните потреби на организмот додека има калориски дефицит.

Воспоставете калориски дефицит

Воспоставувањето на калориски дефицит до кој всушност се држите може да ви помогне да изгубите тежина бидејќи вашето тело ќе почне да ја користи енергијата што се складира како маснотии за енергија.

„За да создадете калориски дефицит, треба да ја зголемите физичката активност и да ја промените исхраната. Тоа може да се постигне со намалување на внесот на калории и зголемување на нивото на физичка активност, создавајќи енергетски дисбаланс кој на крајот води до губење на тежина. Исхрааната треба да сè уште се состои од разновидна храна за да се задоволат нутритивните потреби на телото“, вели таа.

Изберете оброци со посни протеини

Да се ​​одлучите за посни протеини кога сакате да изгубите тежина е паметна идеја, бидејќи тие се прилично ниски во калории во споредба со другите извори на протеини кои се богати со масти.

„Посниот протеин помага да се зголеми ситоста и да се намали гладот, што ја промовира контролата на порциите и го спречува грицкањето помеѓу оброците. Консумирањето на посни протеини ја зачувува мускулната маса дури и за време на губење на тежината бидејќи го спречува разградувањето на мускулите“, додава тој.

Намалете со јаглехидратите

Намаленото внесување на јаглехидрати помага при слабеење бидејќи тие се извор на енергија, а кога ги нема, телото прибегнува кон користење на складирани масти, што доведува до губење маснотии. Намалувањето на внесот на јаглехидрати, исто така, ја зголемува ситоста преку спречување на глад и желби. Јаглехидратите брзо се варат во споредба со протеините и мастите, така што конзумирањето може да направи да се чувствувате гладни, што доведува до прејадување и зголемување на телесната тежина.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фит

Како да вежбате за да ги стопите „спојлерите“?

Read more

Утринска навика поради која хормоните ви дивеат и се дебелеете

Read more

Несвесна грешка при изборот на појадок придонесува за дебелеење

Read more

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе