Како телото ве предупредува дека јадете премногу сирење?

Консумирањето на растителни масти е добро за нашето тело, но треба да знаете кој вид на масти треба да ги јадете бидејќи прекумерното консумирање на сирење може да биде многу опасно.

Сирењето е млечен производ кој се добива од млеко, што значи дека содржи млечни масти. Во 30 г чедар има околу 9 г масти(што е за 13% од препорачаната дневна вредност) и 6 г заситени масти(30% од препорачаната дневна доза).

И покрај тоа што нутриционистите препорачуваат да не јадете толку млечни производи, студиите покажаа дека млечните производи како сирење и кашкавал не само што се сметаат за здрав извор на протеини и масти туку и можат да ви помогнат да ги намалите воспаленијата во телото. Со консумирање на млечни производи внесувате хранливи состојки како што се калциум и витамин Д.

Сирењето содржи голема количина на масти, па затоа треба да внимавате да не претерате со консумација на сирење. За возрасните се препорачува да земаат само 10% од вкупниот внес на калории во текот на денот.

Според The American Heart Association количината на заситени масти треба да биде уште пониска – само 5 до 6 % од вкупниот внес на калории.

Треба да знаете дека со консумирање на сирење се зголемува и растот на лош холестерол во телото, а може да се зголеми и ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.

Вишокот килограми е еден од првите знаци кои сигнализираат дека јадете премногу сирење. Тоа е веројатно поради големата количина на заситени масти кои ги внесувате постојано.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Здравје

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Read more

Каква е кашлицата поврзана со COVID-19 и кога треба да посетите лекар?

Read more

СЗО: Засега не се препорачува комбинирање на вакцини против COVID-19

Read more

Која е поврзаноста меѓу еректилната дисфункција и боледувањето од COVID-19?

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе