Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Поради зголемување на бројот на заразени со COVID-19, Владата донесе одлука, по препорака на Комисијата за заразни болести, да воведе нови рестриктивни мерки за движење со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Полицискиот час овој продолжен празничен викенд е воведен од 4 јуни во 21 часот до понеделник (8 јуни) до 5 часот наутро за Скопје (сите скопски општини), во Општина Куманово, Општина Липково, Општина Штип, Општина Тетово, како и во Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце.

Во сите останати градови полицискиот час е предвиден од 16 часот и да трае до следниот ден до 5 часот наутро. Петок (5 јуни) беше прогласен за неработен ден за сите граѓани. Во периодот од четврток (4 јуни) од 21:00 часот до понеделник (8 јуни) до 05:00 часот, се забранува посета на гробиштата на територијата на цела држава, освен за погреби.

Граѓаните имаа измешани реакции за ваквата одлука на Владата, особено поради фактот дека иако Скопје беше ставено под непрекинат 80-часовен полициски час, илјадници скопјани го напуштија градот и се упатија главно кон Маврово, Дојран, Охрид, Струга, но и други градови низ земјата каде има „полабав“ полициски час.

Македонската твитерсфера, или „Македонија во мало“, исто така имаше што да каже за ситуацијата. Реагираат за непочитување на мерките, за дивеење по улици, за тоа колку беше оправдана или промислена одлуката да се стави Скопје „под карантин“, а да се дозволи излез од градот.

URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Чек дис аут

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Read more

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Read more

Некој меѓу нас не е наш...

Read more

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Read more
 

Магазин

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Читај повеќе

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе