Како UBS ја купи конкуренцијата?

UBS се согласи да ја купи конкурентската швајцарска банка Credit Suisse за три милијарди швајцарски франци во акции и да се согласи да преземе загуби до пет милијарди франци, во спојувањето направено од швајцарските власти за да се избегнат дополнителни пазарни шокови во глобалните банкарски превирања.

Договорот вклучува 100 милијарди швајцарски франци (101 милијарди евра) поддршка за ликвидност за UBS и Credit Suisse од швајцарската централна банка. За да може UBS да го преземе Credit Suisse, федералната влада обезбедува гаранција за загуба до девет милијарди швајцарски франци за јасно дефиниран дел од портфолиото, соопшти владата.

Решение за финансиската стабилност на швајцарската економија

Ова ќе се активира доколку навистина се појават загуби во ова портфолио. Во тој случај, UBS ќе ги преземе првите пет милијарди франци, сојузната влада следните девет милијарди франци, а UBS ќе ги преземе сите дополнителни загуби, соопшти владата. Швајцарскиот регулатор FINMA рече дека постои ризик Credit Suisse да стане „неликвидна, дури и ако остане солвентна, и дека властите треба да преземат акција“.

Credit Suisse, која има 167-годишна историја, е најистакнатата банка фатена во пазарните превирања предизвикани од неодамнешниот колапс на американските банки Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank, кои ја принудија американската централна банка да осигура 54 милијарди долари во средства минатата недела.

„Со преземањето на Credit Suisse од страна на UBS, најдено е решение за обезбедување финансиска стабилност и заштита на швајцарската економија во оваа исклучителна ситуација“, објави швајцарската централна банка.

Властите се обидоа да ја спасат Credit Suisse пред повторно да се отворат финансиските пазари во понеделникот. И UBS и Credit Suisse се во група од 30 глобално системски важни банки кои се внимателно следени од регулаторите, а неуспехот на Credit Suisse би влијаел на целиот финансиски систем.

Соопштението дојде во текот на викендот, бидејќи некои ривали станаа претпазливи за нивните зделки со швајцарскиот заемодавател кој се мачи, при што регулаторите го повикаа да склучи договор со UBS.

„Најдобар можен исход“

FINMA, која соопшти дека го одобрила преземањето, рече дека неодамнешните мерки за нејзино стабилизирање се „сепак недоволни за да се врати довербата во банката, а исто така биле испитани повеќе далекусежни опции“.

Минатата година, UBS имаше профит од 7,6 милијарди долари во 2022 година, додека Credit Suisse загуби 7,9 милијарди долари. Акциите на Credit Suisse се намалени за 74 проценти во текот на изминатата година, додека акциите на UBS се релативно непроменети.

Швајцарската влада соопшти дека исто така ѝ дава на UBS гаранција од девет милијарди швајцарски франци за „да ги преземе потенцијалните загуби“ од средствата како дел од трансакцијата. Извршниот директор на UBS, Ралф Хамерс и претседателот Колм Келехер ќе останат на чело на комбинираната банка.

„Трансакцијата ја зајакнува позицијата на UBS како водечка универзална банка во Швајцарија“, соопшти UBS.

Претседателот на Credit Suisse Аксел Леман го нарече спојувањето „најдобар можен исход“.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Бизнис

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Илон Маск повторно е најбогатиот човек на светот

Read more

Дали на Европа ѝ треба „воена економија“?

Read more

Publicis Groupe Skopje најнаградувана агенција на регионалниот форум на медиуми и креативни индустрии CIM Котор 2023

Read more
 

Вести

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Читај повеќе

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Читај повеќе

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Читај повеќе

Германскиот пратеник Бистрон: „Признавањето на Косово беше грешка“

Читај повеќе

Паметна канта за отпадоци ги опоменува скопјани да не фрлаат отпадоци наоколу

Читај повеќе

Гужви и колони на „Богородица“ за влез во Грција

Читај повеќе

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Читај повеќе


Отворен новиот изложбен салон на Алумил во Скопје

Читај повеќе

Левица: Уставните измени се правна рамка за бугаризација на Македонија

Читај повеќе