Како влијаат оптимизмот и песимизмот на нашето здравје?

Луѓето со позитивен поглед на светот веројатно поретко ќе се соочат со срцев или мозочен удар од песимистите, а и подолго ќе живеат од нив, покажува најновото истражување.

Во анализата, втемелена на претходни истражувања, научниците истражувале податоци од 15 студии во кои биле вклучени околу 230.000 луѓе, следени во просек околу 14 години.

Во текот на тоа време, луѓето со најголем оптимизам имале 35 проценти помалку шанси од најголемите песимисти за срцев или мозочен удар, а 14 проценти помалку изгледи да починат од некоја друга причина.

„Резултатите сугерираат дека позитивното и негативното размислување не само што влијаат на квалитетот на животот туку можат да бидат поврзани и со здравјето“, вели Алан Розански, автор на студијата и научник во Icahn School of Medicine во Њујорк.

Оптимистите имаат позитивни здравствени навики кои им помагаат да живеат подолго. Тие подобро се хранат, повеќе вежбаат и помалку пушат од песимистите, а имаат и подобри начини на носење со проблемите. Низ тешките животни ситуации минуваат без да ги променат добрите навики во нездрави.

Спротивно од тоа, песимизмот може да поттикне почести воспаленија и да ги направи луѓето подложни на развој на метаболички нарушувања кои можат да го скратат животот.

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Read more

Здравје

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Read more

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Read more

СЗО: Коронавирусот алармантно се шири низ Европа

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мртви птици преплавија руски град и предизвикаа лавина теории на заговор

Читај повеќе
  • play_arrow

Правилна исхрана за слабеење во 4 фази, со вежбање

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири лесни рецепти за торта со јаболка

Читај повеќе
  • play_arrow

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Читај повеќе

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Читај повеќе

Сите паѓаат на нивниот шарм: Сè што треба да знаете за жената Вага

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зајакнете имунитетот на природен начин?

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко со сусам и соја сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Читај повеќе