Каква црвена боја се користи низ Европа?

Филип Здравески
/ 21.09.2023 / 15:29

Се сеќавате кога македонското МНР го згреши знамето на Австрија и го постави она на Латвија оти се многу слични? Можеби оваа вест ќе им користи.

Речиси сите европски држави на своите знамиња имаат црвена боја. Немаат само Ирска, Шведска, Финска, Естонија, Украина, Босна и Херцеговина, Косово, Грција и Кипар. Сите, сите останати имаат некоја нијанса на црвена боја.

Токму разликата е во нијансите бидејќи користат различни нијанси. На пример, црвената што ја користи Австрија не е иста со црвената што ја користи Латвија, иако на македонското МНР им изгледаше иста бидејќи и знамето им е многу слично.

Вака изгледаат сите црвени нијанси што ги користат европските држави:

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе