Каква штета на организмот предизвикува прекумерниот внес на маснотии?

Прекумерното ниво на маснотии во крвта може да предизвика оштетување на органите, а ова се резултатите од новата студија која е спроведена во Германија.

Истражувачите открија дека високото ниво на липидите (мастите) во крвта може да доведе до воспалeние во организмот, а со тек на времето до сериозни последици како што е оштетување на органите.

Воспалението може да биде причина за појава на дијабетес, кардиоваскуларни проблеми и прекумерна дебелина.

Еден од најголемите причини за воспаление е инфекцијата. Кога телото ќе почувствува дека во него влегуваат опасни микроогранизми како што се бактериите, тоа се обидува да одговори на нив. 

Ваквиот пресврт е природен и обично помага во одржување на здравствената состојба. Меѓутоа, понекогаш воспалението не се јавува поради инфекција и може да доведе до различни видови на оштетувања.

Во новата студија објавена во списанието Nature Immunology Trusted Source, докторот Тимо Спир и неговиот тим од истражувачи велат дека воспалението го предизвикува големото ниво на триглицериди во крвта.

Студијата исто така ги откри и механизмите со помош на кои високото ниво на маснотии во крвта може да доведе до воспаление кое може да влијае и на другите биолошки процеси и да доведе до оштетување на органите.

„Нашето истражување проучуваше три групи на триглицериди. Успеавме да покажеме дека кога овие масти се присутни во зголемена концентрација, тие можат да ги сменат нашите одбрамбени ќелии на таков начин како што телото реагира на бактериски инфекции“, појасни докторот.

Исто така треба да внимавате дали имате исхрана која влијае на зголемување на нивото на маснотии во крвта.

Диетите кои подразбираат консумирање храна со ниска масленост може да го продолжат животниот век на пациентите, како оние што имаат дијабетес и висок крвен притисок.

Спир и неговите колеги се надеваат дека нивните резултати ќе им помогнат во развојот на нови стратегии на лечење и спречување на болести опасни по живот.

реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Здравје

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Што се случува во телото во првите шест часа по утринското кафе?

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Read more

Магазин

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Читај повеќе

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Читај повеќе

Кои се најпаметните градови во светот?

Читај повеќе

Еко-концепт: Облакодер дизајниран да го впива загадувањето од воздухот

Читај повеќе
  • play_arrow

5 чекори за здрав живот на доктор Ентони Балдузи

Читај повеќе

Три најсебични хороскопски знаци

Читај повеќе
  • filter

Како да ја употребите бојата на сезоната во вашето есенско реновирање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Оружје, пари, накит и секс-играчки пронајдени кај сибирскиот Исус

Читај повеќе